"Siyaset bir hizmet kurumudur"

Gürsel Tekin Kral FM'de Mehmet Akbay'ın konuğu oldu. Gürsel Tekin, "Kim, hangi siyasi görüşü olursa olsun kime oy vermiş olularsa olsunlar, bizim için herkes eşit korunacak. Herkese eşit mesafede görünmek istiyoruz. Bu ülkede hiç kimse farklı düşüncesinden dolayı farklı mezhebinden dolayı kendisini ayrı hissetmeyecek. Bu ülkenin birliğe ve bütünlüğe ihtiyacı vardır. Cumhuriyet Halk Partisi bunun sigortası olacaktır." dedi.

Mehmet Akbay: Hoşgeldiniz Gürsel Bey.
Gürsel Tekin: Hoşbulduk.

Mehmet Akbay: Siyasetçilerin en kızdığı söz "Etik yayın yapıyorum". Bu söz insanları kızdırıyor. Birisi size ben tarafsızım tarafsız yayın yapıyorum dediği zamana bir anlamda karşı taraftanmış gibi algılanıyor. İlk defa medya çok zor durumda kaldı.
Gürsel Tekin:
Mehmet Bey şimdi herkesin etik bakışı var. Evrensel bakış ile baktığın zaman evrensel kurallarda etik hukuka bağlıdır. Bizde ki gazetelerde,televizyonlarda ki, haber sitelerinde ki gibi kuralsız değildir. Son 20 yıla baktığımızda eğer siz medyanın ya da gazetelerin,televizyonların yayın akışını siyasete göre yaparsanız orada etik kurallar kalmaz. Dünya bunu uygulamış dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Adamlar kurallarını koymuşlar o kurallar çerçevesinde gazeteciler, televizyoncular görevlerini yapıyorlar. Hiçbir siyasetçinin de müdahale etme hakkı olmuyor.

Mehmet Akbay: Başkanım önemli bir tespitimi sizinle paylaşmak istiyorum.İktidara muhalif olanlar diyor ki iktidar ne yaparsa yapsın biz asla onun yanında olmayız.Dünyanın en güçlü ülkesi de yapsa bizi asla oy vermeyiz.Diğer taraftan da iktidar taraftarları da diyor ki ölümüne yanındayız ne yaparlarsa yapsınlar ölümğne yanındayız.şimdi bu iki noktada çok sağlıksız değil mi?
Gürsel Tekin:
Kesinlikle. Siyasi Partiler Yasası değişirse kimse böyle düşünmez. Siyasetin korkutmaması gerekiyor. Siyaset, iktidar olunca insanlara baskı kurma aracı değildir iktidar olunca millete hizmet götürme aracıdır. Bizde tam tersi olunca doğal olarak kamplaşmalar oluyor. Gerilimli siyasetlerde bu herzaman olur; geçmiş dönemlerde de yaşanmıştır bu her ikiside yanlış sonuç olarak siyaset kurumu dediğiniz bir hizmet kurumudur. Siyaset kurumu hizmet kurumuna dönüşemedi bir türlü Türkiye'de.

Mehmet Akbay: Ben bir vatandaş olarak muhalefetten şöyle birşey beklerdim. Bu ortaya çıkan telefon konuşmalarının içeriğini eleştirin ama diğer taraftanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı nasıl dinlersin diye bu dinlemeleri yapanları da çok ciddi eleştirmeniz gerekmez miydi?
Gürsel Tekin:
Kesinlikle biz 2 yıl önce 8 maddeli bir sorun önergesi verdik ve bunu Sözcü Gazetesi'de manşetlerine taşımıştı. Sayın Başbakan siz dinleniyorsunuz. Sizin özel konuşmalarınız bizi ilgilendirmez ama siz 76 milyon yurttaşın güvenliğinden sorumlusunuz. Bakın başka bir yere geleceğim. Gazeteler de CHP ve MHP milletvekilleri ve iş adamları dinleniyor diye haberler çıkmıştı. Sayın Başbakan ve o günkü Ulaştırma Bakanı'nın size sözlerini hatırlatmak istiyorum. "Eğer bir suçunuz yoksa neden korkuyorsunuz ?" böyle bir siyaset olur mu ? Siz dün bunları hoş görüp tepki göstermezseniz bugün gösterdiğiniz tepkilerin hiç bir anlamı olmaz. Ergenekon, Balyoz, gazetecilerin telefon dinlemelerinden uzun süre ceza evinde yattığını herkesin görmesi lazım. Kimdir bunun sorumlusu? İktidardır. Oydu buydu beni hiç ilgilendirmez. Vatandaş oyunu kime veriyor ? AKP'ye veriyor.AKP'de eğer bu olaylar varsa tek sorumluda AKP'dir.

Mehmet  Akbay: Ulusal güvenliğimiz tehdit altında mıdır peki ?
Gürsel Tekin:
Kesinlikle ama sadece telefon konuşmalarından dolayı değil aynı zamanda bir Bakanlar Kurulu düşünün Bakanlar Kurulu'nun üçte biri bir başka ülkenin iş adamı tarafından rehin alınmış Mehmet Bey. Bunun arka planına baktığımızda dış politika konusunda Türkiye çok önemli kırılmalarla karşı karşıya.

Mehmet Akbay: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı kim dinliyor ?
Gürsel Tekin:
Bir yerde kuralsızlık varsa o ülkede hukuk yoksa kimler tarafından dinleniyorsunuz bilemezsiniz. Hangi güçlerdir valla onu ben de merak ediyorum bunu bilicek tek kişi Başbakan Erdoğan'dır. Keşke biz iktidarda olsaydık bütün bu çeteleşmeleri nasıl buraya geldiğini burada anlatsaydım.

Mehmet Akbay: Cemaat ile CHP arasında bir ilişki var mı ?
Gürsel Tekin:
CHP'nin tek bir ilişkisi vardır o da yurttaşlarımız ve vatandaşlarımızladır. Fotoğrafın aslına bakmak lazım. Bizi ilgilendiren olayların içeriğidir. Neden 4 tane bakanınız istifa etti? Sayın Bayraktar çıktı kendisi ifade etti ne dedi ? "Ben istifa etmeyeceğim bütün olup bitenler Sayın Başbakan'ın talimatı ile yapılmıştır. Eğer istifa edecekse SayınBaşbakan'ın kedisi istifa etmelidir" dedi. Bütün olaylara baktığımızda özellikle imar olaylarına baktığımızda bunların hepsinin doğru olduğunun kanaati var içimde onu söyleyebilirim.

Mehmet Akbay: Birileri diyor ki bu tapeler Ağrı Dağı kadar gerçektir diğeri de diyor ki bunların hepsi montajdır. Sayın Başkanım vatandaş ne yapsın ?
Gürsel Tekin:
56 milyon seçmenin ne kadar bilinçli sağ duyulu oy kullandıklarını biliyorum. Son 30 yıla baktığımızda hep değişimden yana oy kullanmıştır. Ben vatandaşa tek birşey söylüyorum. Seçmiş olduğunuz siyasetçilerin ailelerinin çocuklarının mal varlıklarına bakın öyle oy verin. Bana herhangi bir ülke gösterin ki bakan çocukları ve belediye başkan çocukları servet sahibi olsun. Bu ortada işte bunun için belgeye gerek yok savcı olmaya gerek yok.

Mehmet Akbay: Sayın Cumhurbaşkanımız bu konularla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçireceği söyleniyor bu konuda ne diyorsunuz ?
Gürsel Tekin:
Gerçekten çok komik. Ben 18 Aralık'ta Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulundum derhal Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirmelidir diye. Ne zaman geçiriyor Sayın Cumhurbaşkanı? Üstünden 60 - 70 gün geçmiş. 3000 tane polis sürgün ediliyor, savcılar yerinden alınıyor düşünebiliyor musunuz savcı operasyon yapacak, yolsuzluk yapanları tespit etmiş polis götüremiyor. Devlet Denetleme Kurumu o zaman lazımdı şimdi ki Devlet Denetleme Kurumu, Yolsuzlukları Meşrulaştırma Kurumu'dur. Sayın Cumhurbaşkanımız kusuruma bakmasın bu yolsuzlukları meşrulaştırmak için harekete geçirmiştir.

Mehmet Akbay: Sayın Sarıgül ve siz ön seçim istediniz. Eğer ön seçim olsaydı kim çıkardı ?
Gürsel Tekin:
Burda ben üyelerimizin kararlarına ipotek koymak istemiyorum ama büyük bir ihtimal ile ben çıkardım.

Mehmet Akbay: Sayın Sarıgül'ün asıl gözü CHP Genel Başkanlığında mı ?
Gürsel Tekin:
Her CHP üyesinin her türü iddası olabilir. Herkesin demokratik hakkıdır ama şunu söyleyebilirim ki CHP'de yarın da bugün de önümüzde ki günlerde de bir genel başkanlık sorunu yoktur. Bunu herkes bilsin.

Mehmet Akbay: 2009 seçimlerinde CHP Türkiye genelinde baktığımızda 23.1 almış. Türkiye genelinde 38.8 almış. En son yapılan anketlerde Türkiye genelinde 49.4 AKP 28.4 CHP gözüküyor anketlerde.
Gürsel Tekin:
O anketlerin hiçbirine inanmıyorum. Anket şirketleri dünyanın her yerinde bağımsız kurumlar olur. Bakanlıklardan beslenen kamu yoklaması şirketleri bağımısız olabilir mi ?

Mehmet Akbay: İstanbul'u alabilecek misiniz ?
Gürsel Tekin:
Normal bir seçim ortamı olsa kesinlik ile alabileceğimizi düşünüyorum fakat bu seçimlerde kaygılarım var. Hukuk sisteminde İki Bakanlık çok önemlidir bir tanesi Adalet Bakanlığı diğeride İçişleri Bakanlığı. Bu iki bakanlığın 60 günde aldığı kararlara bakınca böyle bir düşünce geliyor aklıma.

Mehmet Akbay: Vatandaşlar neden CHP'ye oy versinler ?
Gürsel Tekin: Bu ülkenin vazgeçilmez temel kuralı önce hukuk sistemine ihtiyaç var. CHP size evrensel hukuku,özgürlüğü,demokrasiyi vaad ediyor. Bir kısım insanlar diyecek ki bunlar karın doyurmuyor. Evet karın doyuruyor. Nedir karın doyurmak? Birincisi herkesin güvencesi olucak eğer yurtdaş olarak bizim güvencemiz yoksa servetimizinde güvencesi olmadığı demektir. İkincisi kim hangi siyasi görüşü olursa olsun kime oy vermiş olularsa olsunlar bizim için herkes eşit korunacak. Herkese eşit mesafede görünmek istiyoruz. Bu ülkede hiç kimse farklı düşüncesinden dolayı farklı mezhebinden dolayı kendisini ayrı hissetmeyecek. Bu ülkenin birliğe ve bütünlüğe ihtiyacı vardır. Cumhuriyet Halk Partisi bunun sigortası olacaktır.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 06 Mart 2014 11:10
Yandex.Metrica