"Genel arama kararı, AKP’nin kara ve hukuksuz döneminin kararıdır"

Polisin Ankara'da 15 gün süreyle genel arama yapma kararı almasını kınayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yazılı bir açıklama yaptı. Gürsel Tekin, Ankara'da 6 ilçe için 15 gün süreyle alınan genel arama kararını, "İşte olağanüstü hal bu, sıkıyönetim uygulaması bu" diye değerlendirdi.

Gürsel Tekin'in açıklaması şöyle:
"Günler önce olağanüstü hal uygulamaları başlayacak, AKP ülkemizi olağanüstü hale, sıkıyönetim türü uygulamalara götürecek. Böyle karanlık dönemlerde yargısız infaz, faili meçhul dahil herşey olabilir demiş ve demokrasidan, insan haklarından yana olanları uyarmıştım.

Çünkü, AKP'nin gidişi o gidişti. Bu gidişten hukuk değil hukuksuzluk, daha fazla demokrasi ve özgürlük değil, otoriterlik, diktatörlük uygulamalarının çıkacağı aşikardı.

Zaten AKP bu konuda şaibeliydi sabıkalıydı. Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nden alınan karara göre polis 15 gün boyunca,  Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar ilçelerinde genel arama yapabilecek. İleri demokrasi diyenlerin Türkiye’yı, başkenti getirdiği nokta bu.

Ne yazık ki polis devleti uygulamalarını giderek yoğunlaştıran AKP’nin Tunceli’de 2005 yılında il genelinde aldırdığı bir aylık genel arama kararıyla, 2010 yılında İstanbul Üniversitesi için aldığı bir yıl süreyle arama kararı vurdumduymazlıkla geçiştirildiği için faşizan uygulama Başkent Ankara'ya taşındı. Düşünebiliyor musunuz  Başkentin ilçeleri Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar'da  yaklaşık 3 milyon kardeşimiz potansiyel suçlu muamelesi görecek, polis istediği gibi istediği yerde arama yapacak. Soruyorum bunun Sıkıyönetim koşullarında yapılan aramalardan ve sıkıyöneti koşullarında geçerli olan kurallardan farkı var mı? Bu olağanüstü hal uygulaması değilse olağanüstü hal nedir?

Açık açık ve altını çizerek söylüyorum Ankara'da 6 ilçe için 15 gün süreyle alınan genel arama kararı, AKP'nin kara ve hukuksuz döneminin kararıdır.

İşte uyarısını yaptığım olağanüstü hal ve sıkıyönetim uygulaması budur. Yolsuzluk, rüşvet, karapara aklama, çamuruna  saplanmış AKP seçim yaklaştıkça daha büyük sorumsuzluklar ve hukuksuzluklar yapacak, yaptıracak, böylece ayakkabı kutularındaki dolarları, bir bakanın koluna takılan Mamak'ta 10 daire bedelindeki kol saatine, TÜRGEV'e oluk oluk akan milyon dolarları, havuzum şöyle olsun, perdesi böyle olsun talimatlarını ve kıskaca alınan medyadaki ALO Fatihleri unutturmaya çalışacaktır.

Bu gidişe dur demenin yolu AKP'yi sandığa gömmek ve Türkiye’yi de, demokrasiyi de insan hak ve özgürlüklerini de kurtarmaktır"

    Perşembe, 20 Şubat 2014 13:25
Yandex.Metrica