"İstanbul’u yaşanabilir bir kent yapmak hayal değil"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aday Adaylığını açıkladıktan sonra İstanbul adaylığı ile ilgili yöneltilen soruları cevapladı.

Soru: Kamuoyunda CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını alamayacağı kanısı var. Bunu adaylık sürecinde nasıl yıkmayı düşünüyorsunuz?CHP’nin seçimlerde başarısız olacağı algısı bazı malum kaynaklarca bilinçli olarak yaratılmaya çalışılıyor. İstanbullu’nun sorunları çok fazla. Mülkiyet, imar, çarpık yapılaşma, deprem, ulaşım/trafik ve beton lobileşmesi başta olmak üzere birçok sorunla boğuşan İstanbullu hayali olmayan gerçekçi projelerimizi gördüğünde el ele vererek desteğini Cumhuriyet Halk Partisi’ne verecektir.

Soru: Aday olduktan sonra İstanbul için ilk planınız nedir?
İstanbul’daki beton lobisine karşı projelerimiz var. Dünyanın en güzel kenti olan İstanbul’u yaşanabilir bir kent yapmak hayal değil. Bunun yanında İstanbul’un en önemli sorunlarından biri ulaşım problemi. Trafik sorunu dünyanın her metropolünde vardır. Trafik sorunu ile ulaşım problemi aynı değildir. Medeni metropollerde olduğu gibi raylı sistem yani metro ile İstanbul’un ulaşım sorununu ortadan kaldıracağız. 1 km metronun maliyeti 7 milyon dolardır. İstanbul’un trafiğini ve ulaşım çilesini ortadan kaldıracak raylı sistemin hayata geçmesi için gerekli bütçelendirme yapılmış durumda, bizim başkanlığımızda bu proje hayata derhal geçirilerek 5 yıl içerisinde bu sorun ortadan kesin olarak kaldırılacak.

Soru: Şayet CHP İstanbul’u alırsa, bundan sonra nasıl bir İstanbul ile karşılaşacağız?
Yukarıda da saydığım gibi İstanbul’un sorunları mülkiyet, imar, çarpık kentleşme, deprem, alt yapı, ulaşım, trafik, çevre kirliliği ve mantar gibi türeyen AVM’lerin yarattığı esnaf mağduriyetidir. İstanbul’un yönetimini aldığımız taktirde şuan hazır olan projelerimiz ile bu sorunları derhal ortadan kaldıracağız. Beton lobisi için değil, İstanbullu için hizmet veren belediyecilik anlayışımız ile İstanbul’u hak ettiği güzel günlere taşıyacağız.


Soru: Marmaray, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü büyük bir tören ile açıldı. İktidarın metro ağı ile ilgili kapsamlı projeleri var. Tüm bunlar sonucunda trafiğin çözüleceğine inanıyor musunuz? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilirseniz bu sorun için kesin bir çözümünüz var mı?
Marmaray hepimizin hayali bir projedir. Marmaray yeni bir proje değildir, 90’lı yılların başında proje gündeme gelmiş 1999 yılında bütçelendirmesi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Biz de Marmaray için tüm imkanlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Marmaray ve metro gibi raylı sistemler trafik ve ulaşım çilesinin kesin çözümüdür. Diğer tüm çalışmalar araç sayısını artırıcı, geçici çözümlerdir.

Soru: AKP’nin yerel seçimler için en büyük projesi Marmaray ve yapılacak metro ağı iken CHP’nin İstanbul için somut olarak ortaya koyacağı projesi adaylık sürecinde nedir?
Marmaray bir AKP projesi değildir. Yukarıda da dediğim gibi 90’lı yıllara dayanan altında CHP’li belediye başkanlarının imzası olan bir projedir. AKP’nin kendilerinden önceki yönetimlerin projelerini sahiplenmesi, kendi projeleri gibi göstermesi hastalığını İstanbullu farkındadır.


Soru: Yerel seçim çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Yerel seçim çalışmalarımız örgütümüz kanalları ile uzun süre önce başlamıştı. Adaylık sürecinden sonra daha da hızlı olmak üzere CHP örgütü ve İstanbul sevdalıları İstanbul’u beton lobisinden kurtarmak, İstanbul’u yaşanabilir bir kent olarak dizayn etmek için AKP zihniyeti ve rant batağından kurtaracaktır. Genel Merkez ve seçim koordinasyon birimlerimiz öncülüğünde, yüzbinlerce gönüllü ile birlikte seçim çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Soru: Aday olmak istediğinizi birçok konuşmanızdan biliyoruz ama neden İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olmak istediniz? Milletvekilliği ile devam etmek yerine İstanbul ile devam etme isteğiniz neden?
İstanbul’un ciddi sorunları var. Bu sorunlara en hakim kişi benim. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı, İstanbul İl Başkanlığı gibi görevlerde bulundum. İstanbul Türkiye’nin küçük bir modelidir. 81 ili bünyesinde barındırır. İstanbul’u yönetmek ciddi bir iştir ve deneyim, bilgi ve İstanbulluluk gerektirir. Bu nedenle bu göreve talip oldum.

Soru: Sizce İstanbul’un en büyük sorunu nedir?
İstanbul’un en büyük sorunu beton lobisi ve ulaşım sorunudur. Çevreci, ranta dayanmayan, gerçekçi projelerle bu iki büyük sorunu çözmek mümkündür. Yandaşa değil İstanbullu’ya hizmeti baz alarak bu sorunları çözeceğiz.

Soru: Kadıköy adaylığını düşünüyor musunuz?
CHP’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yapan bir kişinin ilçe belediyesine aday olması söz konusu olamayacak bir durumdur. Kadıköy veya başka bir ilçe belediyesine aday olmayı düşünsem, İstanbul İl Başkanı olduğum dönemde aday olurdum. Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekillerinin ilçe belediyelere aday olması Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hakarettir. Bu kabul edilemez bir girişimdir.

Soru: Aday gösterilmezseniz ne yapacaksınız?
Bundan önceki yerel seçimlerde yaptığımın aynısını yapacağım: Bildiğiniz gibi bundan önceki yerel seçimlerde de İstanbul için aday adaylığımı açıklamıştım. Örgütümüzün, anketlerin ve İstanbullu yurttaşlarımızın isteği Sayın Kemal Kılıçdaroğlu adı üzerine olmuş ve tüm desteğimizi parti irademizin belirlediği adaya vermiştim. Ben 30 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi içinde yer almış, CHP kültürü ile yetişmiş bir siyasetçiyim. CHP kültürüne yakışan neyse onu yapacak, kent mağdurları için beton lobisine karşı partimizin adayının yanında yer alacağım.

    Cumartesi, 09 Kasım 2013 10:27
Yandex.Metrica