Gürsel Tekin, Hatay'da basın açıklaması düzenledi

Hatay İl Başkanlığı'nda basın toplantısı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Konu CHP olunca Aydınlar, yazarlar, medya, yeri yerinden oynatıyor. Ama hiç kimse, 9 Mayıs'ta Sayın Başbakan'ın Sisi ile bir buçuk saat konuşmasını yazamadı." dedi.

Hükümet'in Suriye politikasına tepki gösteren Gürsel Tekin şunları söyledi:

"Özellikle son dönemlere baktığımızda, bizim de üyesi olduğumuz BM, NATO ve benzer kuruluşların, bu konudaki tavırlarının çok net olmadığını ve ısrarla Başbakan'ın buralara baskı yaptığını biliyoruz. G-20'de Başbakan, 'Burada bir koalisyon oluşur ve ben de bunun bir parçası olurum.' demişti. Hatta, 'oluşabilecek her koalisyona varım' demişti. Savaş yerine, sürecin diplomatik yollarla çözülmesi doğru bir karardı. Önümüzdeki günlerde, Türkiye'nin NATO'ya, BM'ye hatta daha ileriye giderek, bazı ülkelere, Suriye konusundaki şiddetli baskısını anlamakta zorluk çekiyoruz."

“Başbakan'ın Sisi'yle görüşmesini medya yazamadı”
Hükümetin Suriye politikasında Türkiye'nin hiçbir menfaati olmadığını öne süren Tekin, medyanın konu CHP olunca yeri yerinden oynattığını, Başbakan Erdoğan'ın Mısır'daki darbeden 25 gün önce, Sisi'yle 1,5 saat konuşmasını ise yazamadığını iddia etti. Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Konu CHP olunca Aydınlar, yazarlar, medya, yeri yerinden oynatıyor. Ama hiç kimse, 9 Mayıs'ta Sayın Başbakan'ın Sisi ile bir buçuk saat konuşmasını yazamadı. Yani yıllar geçmedi. 3 Haziran'da darbe oluyor, 9 Mayıs'ta Dolmabahçe Köşkü'nde, Sayın Başbakan Sisi ile bir buçuk saat görüşme yapıyor. Hiç gördünüz mü gazetelerde? Bizde fotoğrafları mevcut, CHP ne diyorsa doğrudur. Çıksın açıklasınlar. Şimdi siz bugün darbeci dediğiniz bir adamla bir buçuk saat görüşme yapıyorsunuz. Sonra ana muhalefet yetkilileri bir davet alıyor, bu daveti şiddetle eleştireceksiniz. Kimse de size, 'Sisi ile Dolmabahçe Sarayı'nda görüştünüz' demeyecek. Ben soruyorum ve ümit ediyorum size cevap verecektir."

Olimpiyatların Başbakan Erdoğan yüzünden kaybedildiğini savunan Gürsel Tekin, "Sayın Başbakan, '"limpiyatlar niçin bize verilmedi, bunun sebebi Gezi Parkı'dır" demişti. Olimpiyatların verilmemesinin tek sebebi var, Sayın Erdoğan'ın kendisidir. AK Parti'nin savaş çığırtkanlığıdır." diye konuştu.

Gürsel Tekin, Reyhanlı'da 11 Mayıs'ta meydana gelen ve 53 vatandaşın öldüğü patlamaların muhalifler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini de iddia etti.

“Bu ülkede yaşadığımıza utanmamız gerekiyor”
Eylemcilere Başbakan Erdoğan'ın "Gitsin ormanda yaşasınlar" diye tepki göstermesini de eleştiren Gürsel Tekin şöyle konuştu:

"Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemleri devam ediyor. Yarın da devam edecektir. Çünkü, bu konuda çok ağır bedeller ödendi. 7 gencimizi kaybettik. 13 çocuğumuzun da gözünü kaybettik. Bunları hiçbir şey olmamış gibi kabul etmemiz düşünülebilir mi? Daha dün Başbakan'ın doğaya, ağaca sahip çıkan insanlara, 'Gitsin ormanda yaşasın' demesi başlı başına bir eylem demektir. Bunlar kabul edilebilir mi? Bir ülkenin Başbakanı 76 milyon insanı temsil edecek Başbakan, hayatını kaybeden 7 gencecik insan için 'başınız sağ olsun' demiyorsa, bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 19 Eylül 2013 16:44
Yandex.Metrica