"Başbakan'ın "traş" istediği gökdelenden çocukları çıktı!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan’ın traşlanmasını istediğini söylemesiyle yeniden gündeme gelen, Ayasofya ve Selimiye camilerinin silüetinde çürük diş gibi duran gökdelenlere ilişkin çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Tekin, Erdoğan’ın İstanbul’da tarihi yarımadanın silüetini bozan gökdelenlere milletvekilleriyle yaptığı toplantıda “Traşlayın dedim, yapmadılar.” diye tepki göstermesini anlamakta zorluk çektiğini söyledi. Tekin, “Eskiden belediye başkanı olmasaydı anlardım. Bu ülkede hukuk vardır, yargı vardır. Eğer tıraş edeceksiniz bu planlamayı yapanların kafalarını tıraş edeceksiniz.” dedi.

“Dairenin fiyatı 4 milyon"
Tekin, Başbakan Recep Tayyip Tayyip Erdoğan’ın sahibini tanıdığı söylediği Zeytinburnu’ndaki gökdelenlerde kimlerin kat sahibi olduğunu gündeme getirdi. Tekin, “Tıraş edilmesini istediğiniz katlarda kimlerin dairesi var? Dört milyon dairelerin fiyatı. Kim sahibi? Senin çocuklarının…” diye konuştu.

Çamlıca tepeleri darmadağan edildi
Başbakan’ın emriyle Çamlıca’ya yapılacak, mimarlardan ve kamuoyundan büyük tepkiler cami projesini de eleştirilerde Tekin, şunları söyledi:
“Burası İstanbul’un tepesi. Bu dosyayı Topbaş’a soracaksınız. İstanbullu size oy verdi. Buradaki malikler başvuruyor, plan değişikliği talebinde bulunuyor. İstanbul Belediyesi plan değişiklik isteğini reddediyor. Tepeler üç yılda darmadağan edildi. Arsa sahipleri yargıya başvuruyor. Yargı belediyeyi haklı buluyor. Burası neresi ? Aynı yer. Burası cami alanı, burası rezidans, otel, ticaret alanı. Bu İstanbul hepimizin. Yeter. Bu kadar uykuya dalmayın. Normal yargının işlediği ülkede bunlar olmaz.”

"Başbakan'ın halkını da koruyoruz"
Başbakan’ın Çamlıca’daki evinin de caminin yapılacağı yere yakın olduğunu anımsatan Tekin, “Antin kuntin işler yapılırsa, Başbakanı'n hava koridorunu kapatır. Başbakan'ın hakkını da düşünüyoruz. Yargı kararı var. Kendi belediyelerinin kararı var.” dedi.

130 Milyarlık rant
İstanbul’da, AKP iktidarları döneminde yaratılan rantın araştırılması için daha önce Meclis araştırması açılmasını isteyen Tekin, kentsel dönüşümün “rantsal dönüşüm” olduğunu vurgulayarak, “İstanbul’da 20 yılda rant yaratılan alanlarla ilgili komisyon oluşturalım. AKP ağırlığı olabilir. 13 kişilik bir komisyon oluşturalım. 130 milyarlık rantın vergisi alalım. 45 milyar dolar eder. Bu parayla ulaşımı sorununu, deprem sorununu çözeriz.” diye konuştu.

Sendikalarla İçişleri Bakanı arasında süren Taksim Meydanı’da 1 Mayıs kutlaması tartışmasına ilişkin bir soruya, “Üç milyon insanın dolaştığı alan işçiye gelince mi daralıyor. Orada 1 Mayıs kutlanacaktır. CHP olarak orada olacağız.” diyen Tekin, yandaş medyanın CHP’yi zorla İmralı sürecine girmeye zorlama amaçlı sorularına şu tepkiyi gösterdi:

“Kimse bizden devşirme beklemesin"
“Biz savaştan yana mıyız? En çok barıştan yana olan biziz. Biz barışı savunduğumuzda AKP’lilerin bazıları, bu ülkede faili meçhul cinayetleri işlendiği dönemde bakandı. Biz alanlara çıktığımızda, ‘Aydınlar öldürülmesin’ dediğimizde sayın Başbakanın etrafındaki arkadaşların hepsi o yıllarda bakandılar. Kim bize barış dersi verebilir. Çocuklarımızın adı Mücahit değil… CHP bu ülkenin kurucu partisidir. Kimse de bizden devşirme beklentisi içinde olmasın.

Demokrasi mi özgürlük mü? Sonuna kadar. Gazeteciler tutuklu... Milletvekilleri tutuklu... ‘Gelin barış konuşalım’... Bırakın kiminle alay ediyorsunuz. Barışa evet. Çözümsüzlüğe hayır. Demokrasiye evet…”

Haberl: Gazeteciler Online

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 25 Nisan 2013 12:50
Yandex.Metrica