"Büyük acıyı unutmadık"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 19 Ağustos 1999 Depremi'nin 14'üncü yıl dönümünde gazetecilerle bir araya geldi.

Gazeteciler Lokali'nde düzenlenen basın toplantısında, hükümetin imar ve kentsel dönüşüm politikalarını eleştiren Gürsel, Türkiye'nin depreme hazır olmadığını söyledi.

Tekin'in katıldığı toplantıda konuşan TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi İstanbul Milletvekili Prof. Dr Haluk Eyidoğan ise Türkiye'nin afet politikası geliştirmede geri kaldığını belirterek "Kentsel dönüşüm alanları tamamen rantsal bakış açısıyla ilan ediliyor." diye konuştu.

Erdoğan: “Bursa'nın siluetini bozan yapılaşmaya AKP kentsel dönüşüm” dedi
Bursa'da bugün Başbakan tarafından başlatılacak kentsel dönüşüm projesini eleştiren Eyidoğan, "Şehrin ortasında ovadan baktığınız zaman Bursa'nın siluetini mahveden ve 23 katlı yanaşık düzen gibi duran bu yapılaşmaya AKP 'kentsel dönüşüm' dedi. Bu kentsel dönüşüm değil gayrimenkul geliştirmedir." şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, Kent Parkı yapılması planlanan Çırpıcı Çayırı ile ilgili olarak "Bizim paramızla Çırpıcı çayırında yer alacaksınız, bunu müjde diye vereceksiniz? Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Devlete, millete ait olan milli emlak dediğimiz kamuya ait olan yerleri peşkeş çekiyorsunuz." dedi.

"Türkiye'nin deprem konusunda hazır olmadığı çok net bir şekilde görülüyor"
İstanbul'un olası bir depreme hazırlıklı olup olmadığı sorusu üzerine Tekin, "Hazır olmasını arzu ederdik. Ama ne yazık ki sadece İstanbul Belediyesi'nin değil Türkiye'nin deprem konusunda hazır olmadığı çok net bir şekilde görülüyor. Halen İstanbul'da yapı stoğunu bilmiyorsanız, Başbakan'ın 'Ben de rahatsızım' dediği 6-7-8 emsallerinin kaç tane olduğu sorusuna cevap yoksa İstanbul'da depreme hazır olunmadığı çok net ortada" şekline yanıt verdi.

"İstanbul'un Belediye Başkanı Başbakan'ın kendisidir, Topbaş değil"
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı eleştiren Tekin, "İstanbul'un Belediye Başkanı Başbakan'ın kendisidir, Topbaş değil. 3.köprünün, 3. Havaalanının kararını kendi veriyorsa, Çırpıcı Çayırı'nın isminin ne olup olmayacağına Başbakan karar veriyorsa, Gezi Parkı'nda uygulamanın ne olduğuna Başbakan karar veriyorsa… Doğrusu İstanbul Belediye Başkanı Başbakan olduğu için Sayın Başbakan'ı muhatap almak zorunda kalıyoruz. Keşke Sayın Topbaş olsaydı da Sayın Topbaş'a bunları sorabilseydik." açıklamasında bulundu.

"Türkiye'yi küresel oyuncak haline getirdiler"
Mısır'da yaşanan olaylarda batının tutumunu eleştirel Tekin, "Bütün darbeleri , katliamların hepsini şiddetle kınıyoruz. Biraz da kendimizi sorgulamalıyız. Başbakanın 'one minute' hikayesinden sonra Ortadoğu coğrafyası turu atıp döndüğünde sıfır sorunumuz var demişti. Daha sonra gördük ki 3 komşumuzla düşman olduk. Şimdi de hemen hemen bütün Ortadoğu'yla düşman vaziyetteyiz. Başbakan yılda 5-6 kez kirvelik ilişkisi kurmuş gibi Katar'a gidip geliyordunuz. Katar'la Arabistan'la ne oldu da bir gece yarısı ilişkileriniz bozuldu? Siz küresel oyuncu değil miydiniz? Türkiye'yi küresel oyuncak haline getirdiler." dedi.

"Biz hiç merak etmiyoruz"
İstanbul Büyük Şehir Başkanlığı adaylığında Mustafa Sarıgül'ün adının geçmesinin merak uyandırdığının söylenmesi üzerine ise Tekin, "Hiç merak etmeyin. Depremi merak edin, Mısır'ı merak edin. Hiç biz merak etmiyoruz" diye konuştu.

Haber: DHA - Ezgi ÇAPA / Uğur CAN

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 19 Ağustos 2013 15:06
Yandex.Metrica