Gürsel Tekin: "Bankalar Müşteri Onayı Olmadan Para Alabilir mi?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, bankaların, kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın ücret alıp alamayacağını sordu. Tekin, "Hesaplarını kapatmayan ya da bildirim alamadığı için hesap kapatmayı yapamayan vatandaşlara, bankalar tarafından uygulanacak olan 1 yıllık kart işletim ücreti tutarı nasıl belirlenecektir?" diye sorarak yazılı yanıt istedi.

Gürsel Tekin TBMM Başkanlığına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yazılı yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Türkiye Bankalar Birliği ve BDDK'nın birlikte yayımladığı, 1 Eylül 2013'te yürürlüğe giren bir düzenlemede, 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat hesapları ve diğer bankacılık ürünlerinden müşterilere bilgi verilmeksizin ücret alınamayacağının öngörüldüğünü anımsattı.

CHP İstanbul Milletvekili Tekin, söz konusu düzenlemede; 180 gün hareket görülmeyen hesap sahiplerine gerekli bilgilendirmelerin yapılıp, 30 gün süre verilmesinden sonra müşteri hesabını kapatmamışsa o zaman bankanın bu hesaplardan işletim ücreti almasının söz konusu olduğunu ifade etti,
 "Ancak bazı basın organlarında 9 - 10 Nisan 2014 tarihlerinde, "Kullanılmayan banka hesaplarına "dikkat" başlıklı haberler yer almıştır. Haberlerde, bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacağı, bu türlü hesapların 28 Nisan 2014 tarihine kadar kapatılması gerektiği belirtilmiştir." dedi.

Gürsel Tekin'in, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yazılı yanıtlamasını istemiyle sunduğu soru önergesi şöyle:
                 
" TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Ali BABACAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

30.04.2014
Gürsel TEKİN
İstanbul Milletvekili

Türkiye Bankalar Birliği ve  BDDK'nın birlikte yayımladığı, 1 Eylül 2013'te yürürlüğe giren bir düzenlemeye göre, 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat hesapları ve diğer bankacılık ürünlerinden müşterilere bilgi verilmeksizin ücret alınamayacağı öngörülmektedir.

Aynı düzenlemede; 180 gün hareket görülmeyen hesap sahiplerine gerekli bilgilendirmeler yapılıp, 30 gün süre verilmesinden sonra müşteri hesabını kapatmamışsa o zaman bankanın bu hesaplardan işletim ücreti alması söz konusu olmaktadır.
Ancak bazı basın organlarında 9 - 10 Nisan 2014 tarihlerinde, "Kullanılmayan banka hesaplarına "dikkat" başlıklı haberler yer almıştır. Haberlerde, bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacağı, bu türlü hesapların 28 Nisan 2014 tarihine kadar kapatılması gerektiği belirtilmiştir.
Kamuoyunun daha doğru bilgilendirilmesine teminen aşağıdaki sorularım cevap bulması önem arz etmektedir.

1-Bankalar, kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın ücret alabilmekte midir?
2-Bankaların, müşterilerine hareketsiz hesaplara ilişkin yaptıkları bilgilendirmelerden iletişim bilgileri güncel olmayan ve haberdar olmayan tüketicilerin mağduriyetlerinin önlenmesi için ne gibi önlemler alınmaktadır?
3-Yapılan düzenlemenin amacının müşterilerin hesaplarından ücret alınmasını önlemek olması gerekirken, kapatılmayan hesaplardan ücret alınacak olmasında hangi tüketici yararı gözetilerek bu düzenleme çıkarılmıştır?
4-Bankalar Birliği verilerine göre, hareketsiz hesap olarak tanımlanan ve 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat hesapları ve diğer bankacılık ürünlerinden hesabı olan toplam tüketici sayısı nedir? Bu hesapların toplam TL cinsinden değeri nedir?
5- Tüketici hesap açarken sözleşmeyi kurye ile müşterinin ayağına gönderen ve bütün kolaylıkları sağlayan bankalar, iş hesap kapatmaya gelince bin bir türlü zorluk çıkarmaktalar. Hesap kapatmak isteyen müşteriler her banka için ayrı bir uygulama ile karşılaşmakta, bu garabet nedeniyle vatandaş mağdur edilmektedir. Vatandaşın hesap kapatırken karşılaştığı zorlukların giderilmesi için standart bir düzenleme getirmeyi düşünüyor musunuz?
6-Hesaplarını kapatmayan ya da bildirim alamadığı için hesap kapatmayı yapamayan vatandaşlara, bankalar tarafından uygulanacak olan 1 yıllık kart işletim ücreti tutarı nasıl belirlenecektir?"

 

    Çarşamba, 30 Nisan 2014 11:07

Bağlantılı Konular