Gürsel Tekin Van'daki depremzedeleri unutmadı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Van Depreminin yıldönümünde Van'daki depremzedelerin yaşam koşullarına ilişkin soru önergesi verdi.

Gürsel Tekin, Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu önergede, Van'daki TOKİ projelerinin hangi firmalara ait olduğunu ve Van'da depremden sonra sürekli olarak istihdam edilen işçi sayısını sordu.

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan  Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim.

23.10.2014

Gürsel TEKİN
CHP İstanbul Milletvekili

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan depremlerin üstünden bugün itibari ile tam 3 yıl geçmesine rağmen depremin etkisi bölgede halen sürmektedir. Kentte halen 1 aile çadırda, 35 aile ise konteynerlerde hayatta kalma mücadelesi vermektedir.
Ülkenin her yerinde yüzlerce rezidans inşaatı ışık hızla bitmekteyken,  Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD'ın depremzedelere tahsis etmesi gereken TOKİ dairelerinin aradan geçen uzun süreye rağmen tamamlanmamış olması, aralarında çocukların ve gebe kadınların bulunduğu depremzedelerin mağdur edilmesi kabul edilmez bir durumdur.  
Depreminin ardından evlerinden olan Vanlılar yaşadıkları yetmezmiş gibi hükümetin istihdam politikalarıyla da mücadele etmektedir. İŞKUR, ancak hegomonik rejimlerde rastlanır bir politika ile depremzedeleri sadece geçici dönemlerde istihdam etmiş,  seçimlerden sonra ise 7 binden fazla işçinin işine son verilmiştir.
Bu tutumun kamuoyunu nezdinde tarafınızdan açıklığa kavuşturulması adına aşağıdaki sorularımın yanıtlanması büyük önem taşımaktadır;
1- Deprem sonrası Van'da TOKİ projeleri hangi firmalara aittir? Bu projelerin ihale bedelleri ve şartnameleri nedir?
2- Bu firmaların ihaleye katılım koşulları nelerdir?
3- Halen çadırlarda ve konteynırlarda kalan çocuk ve gebe kadınların ihtiyaçlarının giderilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmüş müdür?
4- Deprem sonrası sürekli olarak istihdam edilen işçi sayısı kaçtır?
5- Yerel Seçimlerde Van Belediyesi'ni, genel başkanı olduğunuz partinin adayının kazanamaması üzerine, seçimlerin akabinde İŞKUR tarafından istihdamı sağlanan 7 binden fazla emekçinin işsiz bırakılması tarafınızdan nasıl açıklanmaktadır?"

    Perşembe, 23 Ekim 2014 15:13

Bağlantılı Konular