CHP: Dış denge bütçe performansına kurban ediliyor

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırlanan 66. Ekonomik Görünüm Raporunda Haziran Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Sonuçları ile Nisan Ayı İstihdam Verileri değerlendirildi.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı’nın Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırladığı 66. Ekonomik Görünüm Raporunda Haziran Ayı Merkezi Yönetim Bütçe Sonuçları ile Nisan Ayı İstihdam verileri değerlendirilirken, Haziran’da ithalden alınan KDV başta olmak üzere dış ticaretten alınan vergilerin tahsilatında ciddi artışlar görüldüğü belirtildi.

KDV ve ÖTV tahsilatlarındaki artışa da dikkat çekilen raporda, “Yılın ikinci üç ayında dâhilde alınan mal ve hizmet vergilerinin, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 25,9 artmış. Bu 2010’dan bu yana söz konusu vergi gelirlerinde en yüksek artış” denildi.

Personel giderinde ilginç düşüş
Raporda, verilere göre kamuda istihdam sayısı artarken, emekli olanların sayısında önemli bir artış görülmediği, buna rağmen personel harcamalarında yüzde 5,1’lik bir düşüş görülmesinin “ilginç” olduğu ifade edildi.

Halk ve Ziraat'in görev zararları artıyor
Bütçe sonuçlarında yatırımlardaki artışta yavaşlama görüldüğü, kamu bankalarına yapılan görev zararı ödemelerinde ise artış ki artış yaşandığı ifade edildi. Raporda, Halk ve Ziraat Bankası görev zararlarının yılın ikinci üç ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 80,3 ve yüzde 46 arttığı belirtildi. Diğer taraftan, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler öncesinde hükümetin mahalli idarelere yapılan yardımlarda cömert davrandığının belirtildiği raporda,  “Yılın ilk altı ayında mahalli idarelere yapılan yardımların, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 36,7 arttığı görülüyor” denildi.

Bütçe performansı dış dengenin bozulması pahasına iyileşiyor
Yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre, vergi gelirlerindeki her 100 TL’lik artışın 27 TL’sinin dış ticaret üzerinden alınan vergilerden geldiğini belirtildiği raporda, “Yani bütçe performansı dış dengenin bozulması pahasına iyileşiyor” ifadelerine yer verildi. Raporda, dünyada bedava para döneminin sonuna gelinirken, bütçe dengesinin neyin pahasına düzeldiğinin artık çok daha önemli olduğu kaydedildi.

İstihdamı yine hizmet ve inşaat sırtlıyor
Nisan ayında işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 0,3 puan arttığını ve yüzde 9,3 olduğunu aynı dönemde işsiz sayısının da 216 bin kişi artarak 2 milyon 641 bine ulaştığının ifade edildiği raporda, son bir yılda yaratılan istihdamın sektörlere dağılımında her 100 istihdamdan 58’nin hizmetlerde, 22’sinin sanayide, 15’inin inşatta ve geriye kalan 5 istihdamın da tarımda yaratıldığı anlatıldı. CHP’nin ekonomi raporunda, “Diğer bir deyişle istihdamın büyük bölümü yine hizmet ve inşaat gibi dış ticarete kapalı sektörlerde yaratılmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

    Perşembe, 18 Temmuz 2013 12:39

Bağlantılı Konular