Tanrıkulu: "Kamu Ulaşımı için hizmet sunmakta olan Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi hangi gerekçe ve amaçla Shangri-La Hotel’e satılmıştır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“1-İstanbul Beşiktaş’ta inşa edilen Shangri-La Hotel’inin aynı zamanda Beşiktaş’ta bulunan Şehir Hatlarına ait olan Barbaros Hayrettin Paşa iskelesini satın aldığı doğru mudur?
2-Beşiktaş-Kadıköy ile boğaz seferlerinin halen yapılmakta olduğu Barbaros Hayretttin Paşa İskelesi’nin kamu kullanımına kapatılacağı ve sadece otel ulaşımı için kullanacağı doğru mudur?
3-Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi ile otel arasındaki yolun, sizin çalışma ofisinizin emniyeti için araç trafiğine kapatıldığı bu alanın da Sahangri-La Hotels’e devredileceği doğru mudur?
4-Barbaros Hayrettin Paşa iskelesi satışı için bir ihale düzenlenmiş midir? Düzenlenmiş ise ne zaman düzenlenmiştir?
5-Shangri-La Hotel Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’ni satın almak için ne kadar ödemiştir?
6-Satışla ilgili olarak Kamu İhale Kanunu hükümleri uygulanmış mıdır?
7-Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi değer tespiti için bilirkişi raporları düzenlenmiş midir?
8-Kamu Ulaşımı için hizmet sunmakta olan Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi hangi gerekçe ve amaçla Shangri-La Hotel’e satılmıştır?
9-Tarihi ve kamusal bir alanın kentlilerin ortak kullanımından alınıp, özel bir mülkiyete devrinin amacı nedir?
10-Yıllarca yurttaşlarımız tarafından kullanılan bir caddenin salt ‘güvenlik’ gerekçesi le kullanıma kapatılması ‘kentli hakları’ ile bağdaşır yanı bulunmakta mıdır?
11-Yaya ulaşımına kapatılmadan güvenliğin başka yollarla çözülmesi imkanı yok mudur?
12-Beşiktaş-Kadıköy arasında süregelen Kamu Ulaşım Hizmetinin aksamaması ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için yeni bir iskele inşa edilecek midir?”

    Çarşamba, 17 Temmuz 2013 11:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica