KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Heyeti CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ı ziyaret etti.

CHP Genel Başkan yardımcısı Nihat Matkap KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Heyetiyle  CHP Genel Merkezi’ndeki makamında görüştü.

Genel Başkan yardımcısı Nihat Matkap konuklarının güncel konularla ilgili sorularını yanıtlamadan önce bir konuşma yaparak,  ‘hoşgeldiniz’ dedi.

Matkap’ın konuşması şöyle:
“Sizi CHP Genel Merkezinde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şu an gönüllü olarak yaptığınız hizmet gerçekten çok kutsal bir hizmet. Çünkü gençlerin morali, motivasyonu, gençlerin topluma kazandırılması hepimizin çok önemli bir görevidir.

Biz Kıbrıs’ı çok önemsiyoruz. Kıbrıs’ta gerek gündeme getireceğiniz, gerekse devam eden mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için her türlü çabanın içerisindeyiz.
En son ben KKTC’nin kuruluş yıldönümüne katılmıştım. CHP’yi temsilen katılmıştım. Sayın Cumhurbaşkanını, Sayın Meclis Başkanını ve Sayın Başbakanı ziyaret etmiştim. CHP’nin Kıbrıs politikaları konusunda da değerlendirmeler yapmıştım.

Önce şunu söyleyeyim; yani biz iki toplumlu bir yapıyı sonuna kadar savunuyoruz. Sizlerin yanında her türlü desteği vermek istiyoruz. Toplumda  çok net.  Şurada şu önemli; hükümetler gider gelir. Ama dış politika ve Kıbrıs politikası hükümetlere göre değişmemeli. Burada Fikret Bey sonrası görev yapan bakanların sizleri rahatsız eden dışlayıcı tutumundan üzüntü duyarız. Bunun düzeltilmesi için biz CHP olarak gerekli kamuoyunu oluştururuz. Sayın Bakanla görüşürüz. Bu sizin haklı taleplerinizin hayata geçmesi için elimizden geleni yaparız. O konuda hiç kuşkunuz olmasın.

Her konuda Kıbrıs Türk toplumu sorunlarda yapıcı davranıyor. Ama ne yazık ki Kıbrıs Rum tarafı bu konuda dışlayıcı davranıyor. Bunun bir sonu yok. İki gücün birleşmesi aslında adayı dünya çapında da önemli bir hale getirecek. Genelde de bu yaklaşım var. Irkçı yaklaşımların tarih boyunca hiçbir yararı olmamıştır. Çünkü insan doğarken eşit doğar. Ama farklı uyrukta doğar. Farklı inançta doğar. Farklı yapıda doğar. Ama sonuç itibariyle insandır.

Biz sosyal demokrat bir parti olarak da böyle bakıyoruz. Ayrıca sizin bu girişimleriniz aslında şu an bozulan kardeşlik ve dostluk çerçevesinin oturması içinde önemli. Sizin bu girişimleriniz hem Türkiye açısından önemli hem de Rum tarafının bu yanlışlarının dünyanın dikkatini çekmesi açısından da önemli. Yani biz bu konuyu çok önemli bir şekilde hem Türkiye hem dünya kamuoyuna taşımalıyız. Bu gençlere karşı hepimizin ortak sorumluluğu var.

Tekrar ediyorum, sizi kutluyorum bu gönüllü çalışmalarınızdan dolayı. Bu arada sivil toplum örgütüyle bir dayanışma içinde olmanızın da farklı anlamı var. Bu hoşuma gitti. Ben şu an görev dağılımı itibariyle CHP’nin meslek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinden sorumlu genel başkan yardımcısıyım. Bu açıdan da bu dayanışmayı çok önemsedim. Dikkatimi çekti. Bunun devamında da yarar var.

Gerek parlamento nezdinde gerekse kamuoyu nezdinde haklı taleplerinizin  yaşama geçmesi için elimizden gelen her gayreti harcayacağız. Yarım MYK toplantımız var. Bu haklı taleplerinizi yarın MYK toplantısına da taşıyacağız”

    Çarşamba, 17 Temmuz 2013 08:46

Bağlantılı Konular