Toprak: Türkiye, Doğrudan Yabancı Sermaye Güven Endeksi’nde de dışlandı

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 2013 yılı sonuçları açıklanan “Doğrudan Yabancı Sermaye Güven Endeksi (DYSGE)” araştırmasının sonuçlarına göre, Türkiye’nin sıcak para kaçışının yanı sıra, doğrudan yabancı sermaye yatırımcısının da “güvenini yitirdiğinin” ortaya çıktığını belirterek, “Türkiye’nin en çok dış kaynağa ihtiyaç duyduğu bir dönemde hükümetin uygulamaları ve Başbakanın, ekonomik düşmanlar, ekonomik komplolar yaratma politikası, ülkemizi tercih sıralamasının dışına itmiştir ” dedi.

Erdoğan Toprak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“15 yıldan bu yana, her yıl düzenli olarak “Doğrudan Yabancı Sermaye Güven Endeksi’nin 2013 sonuçlarına göre, Türkiye yabancı sermayeli reel sektörün yatırım yapmayı düşündüğü ülkeler arasında yok. Dünya çapında, 2 trilyon dolarlık ticaret ve üretim hacmini temsil eden, 28 ülkedeki 302 küresel şirketin yönetici ve CEO’larıyla her yıl yapılan bu endeks çalışması, küresel şirketlerin yatırım yapmayı, fabrika ve tesis kurmayı, teknoloji götürmeyi düşündükleri ülkeleri ve coğrafi bölgeleri tespit ederek, yatırımcılar açısından bir anlamda yön göstericidir. 2013 endeks sonuçlarına göre, büyük yatırımların planlandığı, ekonomisine güven duyulan ilk 25 ülke arasında Türkiye yok!

Güven Endeksi’ndeki ilk 25 ülke, küresel ve uluslararası doğrudan yabancı sermayenin yatırım yapmayı planladığı ülkeleri gösteriyor. Bu ülkeler arasında ülkemizin olmaması, hükümetin, ekonomik, sosyal, siyasi ve dış politikasına güven duyulmadığını gösteriyor. Endekste bu yıl Çin, 2001 yılından beri yer aldığı ilk sırayı ABD’ye bırakmış durumda. Çin ikinci, Brezilya, Kanada, Hindistan, Avustralya, Almanya, İngiltere şeklinde oluşan sıralama, küresel sermayenin ve doğrudan yatırımların yeniden gelişmiş ekonomilere akacağını gösteriyor.”

Toprak, Nisan sonu, Mayıs başından itibaren, sermaye kaçışının başladığını, ekonomik göstergelerdeki kötüleşmenin gizlendiğini, ancak cari açık ve enflasyonun başkaldırdığını belirterek, Temmuz-Ağustos’ta gidişin daha da kötüleşeceğini öne sürdü.

Erdoğan Toprak şöyle konuştu: “Aylık 7,5 milyar dolara yükselen cari açık, yıllık yüzde 8’i aşan enflasyon, gıdada yüzde 14. Kurdaki artış, ithalat maliyetini, maliyet enflasyonunu da yükseltecek. G-20 içinde 17. sırada olan, 2023’te ilk 10’u hedefleyen Türkiye, önündeki 7 ülkeyi geçmek için, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekmesi gerekirken, Güven Endeksi listesindeki 25 ülke arasında bile yok. Türkiye’nin, önündeki, Brezilya, Hindistan, Çin, Güney Kore, Güney Afrika, Meksika gibi ülkeler, tercih edilenler arasında. Türkiye’nin ilk 10 için, bu ülkeleri geçmesi, daha fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımını çekmesi gerekiyor. Hükümetin tüm dünyayı, toplumsal kesimleri, siyasi, diplomatik, ekonomik ve demokratik olarak karşısına alan politikaları, ülkeyi iyice dibe vurma noktasına götürüyor. Hükümet ve Başbakan, ekonomik politikalarının iflas ettiğini, ülkeyi yoksullaştırdıklarını, borca batırdıklarını, yolun sonuna geldiklerini kabul ve ilan etmeli.”

    Salı, 16 Temmuz 2013 11:15

Bağlantılı Konular