Tanrıkulu: "Yedikule Bostanları üzerine moloz yığılarak ürün veremeyecek hale getirilmesinin sorumluları kimlerdir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“1500 yıldan uzun süredir kentsel tarım alanı olan Yedikule bostanlarının büyük bölümü, Fatih Belediyesi ve İBB tarafından yapılacak 70 bin metrekarelik park projesi kapsamında üzerine moloz ve niteliksiz toprak yığılarak ürün veremeyecek hale getirilmektedir ve bostanların dozerlenmesine 6 Temmuz günü başlanmıştır.

Yenikapı Metro İstasyonu burada kazılmakta olup Haliç’ten bakıldığında Süleymaniye Camii’nin görüntüsünü yeni metro köprüsünün dev kuleleri kapatmaktadır. Bu arada çevre dokusu ise yok edilmektedir. Ayrıca tüm dünyada açlık ve yoksulluk temasının üzerinde durulurken Yedikule’de mahsul bile toplanmadan molozlarla bostanın yok edilmesi düşündürücüdür.

Yedikule bostanları olarak anılan kent içi tarım alanının İsmail Paşa bostanının ve yakınında, tasarlanan park alanı içinde kalan diğer küçük bostanlar zarar görmemeli ve korunarak işlevini sürdürmelidir.

Bu bağlamda;
1. Tüm dünyada açlık ve yoksulluk ile mücadele edilirken tarihi değeri de olan Yedikule Bostanları üzerine moloz ve niteliksiz toprak yığılarak ürün veremeyecek hale getirilmesinin sorumluları kimlerdir? Bu sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?
2. Hem çevresel dokuya zarar veren hem de Yedikule Bostanları işlevsiz hale getiren moloz ve niteliksiz toprak yığma işlemi için kim hangi gerekçe ile talimat vermiştir?
3. Henüz geçtiğimiz günlerde 3. Köprü güzergahının yanlışlığı ile ilgili olarak iptal edilen projenin ve bu 3. Köprü projesinin sebep olduğu yüzbinlerce ağaç katliamının şaşkınlığı ve üzüntüsü atlatılmadan, 1500 yıldan uzun süredir kentsel tarım alanı olan Yedikule Bostanlarının da işlevsiz hale getirilmemesi için acil önlem alınacak mıdır?
4. Yedikule Bostanlarına yapıldığı üzere 2010-2013 yılları arasında güncel projeler ile birlikte tarihi ve çevresel dokuya müdahale eden kaç çalışma yapılmıştır? Bu çalışmalardan iptal edilen veya durdurulan var mıdır? Varsa bu projelerin ismi ve türü nelerdir?
5. 2010-2013 yılları arasında iptal edilen veya durdurulan projelerin devlete maliyeti ne kadardır?”

    Salı, 16 Temmuz 2013 10:06

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica