“Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini bulmakla ilgili ne tür bir çalışma yürütmektesiniz? Bu konuda herhangi bir ilerleme kaydettiniz mi?”

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir’de eli sopalı bir grup tarafından 2 Haziran tarihinde dövülen ve 38 gün sonra aldığı darbeler neticesinde yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’la ilgili bilirkişi raporunda, dayağın bazı kamera görüntülerine yansıdığı ifade edilmiştir. Söz konusu raporda “Sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde jop, beyzbol sopası veya beyzbol sopasına benzer sopa bulunan bir grubun Beşik Otel kameralarına yansıdığı” ifadesine yer verilmiştir. Ancak adı geçen otelin kayıtlarında Ali İsmail Korkmaz’ın iki kez yanındaki arkadaşıyla görüntülendiği fakat dövülmesine ilişkin görüntülerin bulunamadığı bilirkişi raporunda belirtilmiştir. Raporda, Korkmaz’ın dövüldüğü anlara denk düştüğü tahmin edilen 18-20 dakikalık görüntünün bulunamayışı ise şu ifadelerle açıklanmıştır: “Disk üzerindeki elektronik kart şaseye bağlayan vidaların yuvalarında aşınma görülmektedir. Bu da elektronik kartın herhangi bir sebeple (tamir ya da başka bir sebep olabilir) sökülmüş olma ihtimalini göstermektedir.” Öte yandan bilirkişi raporunda, bir hırdavat firması ile ekmek fırınının görüntü kayıtlarının boş çıktığı ve verilerin kurtarılamadığı vurgulandı. Ali İsmail Korkmaz’ın acımasızca dövüldüğü anlara ait görüntülerin ortadan kaybolması, delillerin karartılması çabasının en bariz örneği gibi görünmektedir.

Bu bağlamda;
1- Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini bulmakla ilgili ne tür bir çalışma yürütmektesiniz? Bu konuda herhangi bir ilerleme kaydettiniz mi?
2- Korkmaz’ın dövüldüğü anlara ait kamera kayıtlarının ortadan kaybolmasının arkasında kim veya kimler yatmaktadır?
3- Kamera kayıtlarının nasıl ve hangi zamanda silindiğine dair teknik bir araştırma yapılmakta mıdır?
4- Davanın gizli tanığı, Korkmaz’ın biri gaz maskeli iki polis tarafından yakalandığını ve daha sonra altı kişilik bir sivil grubun Korkmaz’ı dövmeye başladığın ifade etmiştir. Söz konusu altı sivil giyimli şahıs polis memuru mudur? Değillerse, resmi kıyafetli polis memurları neden böyle bir dayağa müsaade etmişlerdir? Gizli tanığın işaret ettiği biri gaz maskeli iki polis memuru tespit edilmiş midir veya bu yönde bir çalışma yürütülmekte midir? Tespit edilmişlerse, haklarında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır? Olay anına dair tanıklıkları belirlenmiş midir?
5- O akşam Eskişehir’de kaç sivil polis görevlendirilmiştir? Bu polisler hangi bölgelerde, saat kaça kadar bulunmuşlardır?
6- Pek çok cinayette failleri çok kısa sürede bulma kabiliyetine sahip olmasıyla övünülen Emniyet Müdürlüğü, neden Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini henüz bulmamıştır? Failler korunmakta mıdır?”

    Pazartesi, 15 Temmuz 2013 11:20

Bağlantılı Konular