'Tahrir'de yok Taksim'de var'

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Osman Korutürk TBMM Genel Kurulu’nda Mısır'daki gelişmelere değindi.

CHP Grubu adına geçtiğimiz günlerde BM Barış Gücü (UNIFİL) tezkeresi görüşülürken konuşma yapan Korutürk, Türkiye’nin şimdiye kadar dinle demokrasiyi bağdaştırabildiğini, bu yönüyle başkalarına örnek oluşturabileceğini belirtti.

Korutürk Mısır'a da değindiği konuşmasında şunları söyledi:
“Mısır’da bundan tam bir yıl önce milyonlarca insan Mübarek’in baskı rejiminden kurtulmak için ayaklanmıştı. O milyonlarca insanın dile getirdikleri özgürlük ve demokrasi isteği neticede bir askerî ara rejimin de araya girmesinin sonunda seçimlerle sonuçlandı.
Seçimlerle Mısır’da işbaşına gelen İhvan ve İhvan’ın adayı Mursi, aradan geçen bir yıl zarfında ne yazık ki yerine gelmiş olduğu baskıcı yönetimin bütün metotlarını, bütün yöntemlerini benimsedi, bunları uygulamaya başladı. Kısa bir süre önce Tahrir Meydanı’nda toplanıp Mübarek’i deviren kalabalığın 2 misli, 30 milyona yaklaşık insan Mısır’da ayağa kalktı, sokağa döküldü.
Bu ayaklanma Mursi tarafından doğru okunmadı. Mursi diretti ve maalesef çok üzücü bir gelişme oldu. Mısır’da silahlı kuvvetler yönetime el koydu.
Biz, bu filmi daha önce Türkiye olarak çok gördük. Maalesef Türkiye olarak darbe ve askerî müdahaleler yaşadık. Bunların çok büyük sıkıntısını çektik, çok zararını gördük.
Kendi deneyimlerimizden biliyoruz ki darbeler sorunları çözmüyor. Darbeler sorunları misliyle çarpıp büyütüyor ve öteliyor. Ötelenmiş olan sorunlar darbe dönemi geçtikten sonra ülkelerin gündemine en ağır şekliyle oturuyor ve ülkeler bunların altında çok büyük sıkıntı çekiyorlar, eziliyorlar.
Onun için, darbelere hoş bir nazarla bakmak, darbelere bir anlayış göstermeye çalışmak mümkün değil. Bizler bunun bilincindeyiz Türkiye olarak ve Türkiye’nin belki bölgede örnek olabileceği konu, bu konu.

Türkiye, artık demokrasisinde darbeyi tamamen çıkartmış bir ülkedir. Bugün Türkiye’de darbe söz konusu değildir. Olmaz ve olamaz. Ama bunu hepimiz bilelim ve ‘Türkiye’de darbe olacakmış’ gibi sözleri de ne söyleyelim ne başkalarının söylediğini ihsas veya ima edelim. Böyle bir şey yok.
Hep ‘Arap Baharı’ denilen olgu ortaya çıktığı zaman düşünüldü, konuşuldu, soruldu, ‘Türkiye acaba demokrasiye buralarda örnek olabilir mi?’, ‘Türkiye demokrasiye örnek olabilir mi?’ diyenlerin aklındaki düşünce şuydu, diyorlardı ki; ‘Türkiye din ile demokrasiyi bağdaştırabilmiştir.
Müslüman bir ülke tam çağdaş demokrasiyi uygulama noktasına gelebilmiştir. Dolayısıyla, Türkiye bu açıdan bu bölgeye misal olabilir.’ Bunu söyleyenlerin gözden kaçırdığı çok önemli bir nokta var arkadaşlar. Din ile demokrasiyi, evet, Türkiye bağdaştırmıştır.
Demokrasisinde eksikler yok mudur? Çok eksikler vardır ama netice itibarıyla, yönetimler seçimle gelir, seçimle gider ve Türkiye demokratik bir ülkedir.

Tahrir’de Toma, gaz, kimyasal yok, Taksim Gezi’de var!
‘Demokrasinin ilerlemesi’ dediğiniz zaman, şimdi gözümün önüne Gezi olayları geliyor. Benim de içinde yer aldığım, zaman zaman katıldığım, geri planda çok dikkatle izlediğim…
Ama bu Gezi olaylarında son derece demokratik, son derece barışçı, son derece olumlu istekleri dile getiren insanların üzerine yöneltilen gaz, su, kimyasal, cop, plastik mermi, bir savaş manzarası gibiydi. Milletvekili arkadaşlarımla beraber otellere sığınmak durumda kaldık.
Mısır’da 30 milyon insan sokakta böyle bir harp manzarası görmüyoruz orada. Ordu el koymuş, ne gaz var, ne TOMA var, ne kimyasallı su sıkıyorlar. Şimdi, bizim de bir parça bu demokrasi anlayışımıza bakmamız lazım. Ne yazık ki bizim demokrasi anlayışımız Mursi’nin demokrasi anlayışıyla örtüşüyor ama Türkiye'nin koşulları çok daha ileri koşullar, bugün biz Mısır’dan belki elli sene ilerdeyiz, o elli sene ileride olmanın gereğini yapmalıyız.
Evet bizde darbe çok şükür olmaz ve olmayacak ama istikrar bu şekilde bir anlayışla korunamaz. Sokaklarda istikrarı korumak istiyorsanız demokratik isteklere kulak vermek durumundasınız.”

Haber: Gerçek Gündem

    Pazar, 14 Temmuz 2013 12:52

Bağlantılı Konular