CHP AYM'ye başvuracak

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Torba Yasa’nın olumlu düzenlemelerini desteklediklerini ancak TMMOB'la ilgili düzenleme, Dışişleri Bakanlığıyla ilgili düzenlemeye karşı olduklarını belirterek, bu düzenlemeleri Anayasa Mahkemesine götüreceklerini ifade etti.

Meclis Genel Kurulu’nda Torba Yasa üzerinde konuşan Hamzaçebi, yasanın, olumlu düzenlemelerini desteklediklerini belirterek, “Ancak TMMOB'la ilgili düzenleme, Dışişleri Bakanlığıyla ilgili düzenleme, bunlara kesinlikle karşıyız. Bu düzenlemeleri de Anayasa Mahkemesine götüreceğimizi buradan ifade ediyorum” dedi.

“Terör mağduru 2 bin 600 vatandaşımıza sosyal güvencesine bakılmadan maaş bağlanacaktır"
Tasarının kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şöyle dedi:

“33 bin 674 kardeşimizin aylığında 200 TL ile 400 TL arasında artış sağladık. 3 bin 744 kardeşimizin anne ve babası, muhtaçlık şartı kaldırıldığı için maaş imkânına kavuşmuştur. Terör mağduru 2 bin 600 vatandaşımıza sosyal güvencesine bakılmaksızın maaş bağlanacaktır. 8 bin 656 vatandaşımıza daha faizsiz konut kredisi imkânı sağlanmıştır. Yaklaşık 10 milyon -buna özellikle parlamentonun dikkatini çekmek istiyorum- engellinin, yaşlının, şehit yakını ve gazimizin ücretsiz seyahat hakkından yararlanması getirilmiştir. Ek ödeme ve eğitim yardımı alamayan 5 bin 697 kardeşimize bu imkân sağlanmıştır ve istihdam onların en temel beklentisiydi. Bu yaptığımız düzenlemeyle de 18 bin olan istihdam hakkına bugün 35 bin ilave yapmış ve 53 bine çıkarmış durumdayız.”

Haber: Anka

    Cuma, 12 Temmuz 2013 16:27

Bağlantılı Konular