CHP Milletvekilleri, Başbakan Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’i, AKP Tokat Milletvekili Aslan’ın hakaretine kayıtsız kalmamaya çağırdı

CHP milletvekilleri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in, parlamento muhabiri kadınlara yönelik sözleri nedeniyle AKP Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’a kayıtsız kalmamasını istedi.

CHP’li bazı kadın milletvekilleri, Aslan ile kadın gazeteciler arasında yaşanan diyalogla ilgili Meclis’te düzenlediği basın toplantısına CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve İzmir Milletvekili Alaaddin Yüksel de katıldı.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Aslan’ın kadın muhabirlere hakaret içerikli ifadeler söylediğini belirterek, “Genel Kurul çalışmaları sırasında kulis bahçesinde sere serpe yatan ve uyuyan milletvekili, halkın haber alma özgürlüğü için çalışan gazetecilere cinsel taciz içerikli sözler sarf ettiği gibi, kulise sokmamakla tehdit etti” dedi.

Gazetecilerin, kendisini evinde gibi hissederek, rahat hareket eden milletvekilini görüntüleyerek, görevini yaptığını söyleyen Kaleli, Aslan’ın kullandığı çirkin ifadelerden sonra bunun ahlaksızlık olacağını söyleyerek, dediklerini doğruladığını anlattı.
Kadına karşı ayrımcı, saldırgan ve tacizkar tutumların karşısında olduklarını kaydeden Kaleli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’i, Aslan’ın hakaretine kayıtsız kalmamaya çağırdı.

Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de kadına yönelik şiddetin boyutunun Gezi Parkı odaklı eylemlerde görüldüğünü dile getirerek, Meclis’te de bir milletvekilinin kadın gazetecileri taciz ve tehdit ettiğini söyledi.

Kadına karşı tehditkar dilin terk edilmesi gerektiğini belirten Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’in kadına yönelik şiddete karşı gözlerini kapamamasını istedi.

    Cuma, 12 Temmuz 2013 15:51

Bağlantılı Konular