Hatay "Önce Türkiye" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay Defne Uğur Mumcu Meydanı'nda konuştu.

Türkiye'de huzur ve refahı isteyenlerin çoğunlukta olduğunu, ülkeye huzur getirecek olan partinin de CHP olduğunu söyleyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle:
"24 Ağustos 2012, dönemin Başbakanı Erdoğan'a mektup yazdım. "Dış politika yanlıştır, Suriye'yi felakete sürüklüyorsunuz, bunun bedelini 78 milyon yurttaşımız öder, başka bir ülkenin içişlerine karışmayın. Sorunu çözeceksek Türkiye'de çözelim. Davet edin Rusya'yı, İran'ı, ABD'yi, Suriye'deki tarafları, Arap ligini davet edin. Gelsinler Türkiye'ye sorunu çözelim, aklımızı ve mantığımızı kullanalım, bu sorunu akılla mantıklar çözelim. Milyonlarca Suriyeli toprağından olmasın, yazık günah bu ülkeye. Orada akrabalarımız var" dedim. "Efendim biz bunu çözeceğiz." Buyurun çözün bakalım. Şimdi ABD, Rusya orada, Çin yolda geliyor, İran da orada. Türkiye? Türkiye kapının dışında. Dış politikadaki hatanın faturasını 78 milyon vatandaş öder. "Turist gelmiyor" diyorlar Türkiye'ye. Bu dış politikayla turist niye gelsin Türkiye'ye. "İhracat artmadı" diyorlar. Bu dış politikayla malı satacak dost ülke mi bıraktınız.

Havaalanından gelirken onlarca TIR gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanımız tırların satılık olduğunu söyledi. Çünkü zarar ediyorlar, mal götürecek ülke kalmadı. En son Mısır'a Ro-Ro ile götürüyorlardı, bizimkiler Suriye'yi bıraktı Mısır'la kavga ettiler. Senin Mısır'la ne işin var. Hangi gerekçeyle Mısır'ın içişlerine karışıyorsun? 5 ülkede büyükelçimiz yok. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 5 ülkede birden büyükelçimiz yok. Hangi gerekçeyle yok? Biz Türkiye’nin onuru ve gururunu korumayacak mıydık? Türkiye'yi bölgede lider ülke yapmayacak mıydık? Sözü dinlenen bir ülke yapmayacak mıydık Türkiye'yi? Şimdi her yerden dışlanan bir Türkiye var. Suriye'de, İran'dan, Irak'tan, Mısır'dan, Libya'dan dışlanan bir Türkiye var.

Seçim bildirgemizden kopya çektiler
Asgari ücret net, vergisiz 1500 TL olacak dedik. "Bu yükü işverenler kaldıramaz" dediler. "Taşeron işçiliği kaldıracağız" dedik, "Bunu yapamazsın" dediler. Şimdi onlar da kopya çektiler, bizim seçim bildirgemizi örnek aldılar. Demek ki ülkenin sorunlarına en iyi teşhisi koyan parti CHP. Demek ki en iyi kadrolar CHP'de var. Parlamentoda grubu olan 4 parti var. Partilerden birisi 13 yıldır iktidarda ve hangi noktaya getirdiğini hepimiz gördük. Meşruiyeti bile tartışılıyor, ülkeyi yönetemiyor, yönetme gücünü ve azmini kaybetti. Sorunları çözmek bir tarafa kendisi sorun olmaya başlayan bir parti oldu. İkinci parti her şeye "Hayır" diyor. O partiye sorduk "Her şeye hayır diyorsanız niye seçime giriyorsunuz?" Üçüncü parti, denklem dışı. Geriye kalıyor bir parti. Herkesle konuşan, herkesi kucaklayan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen parti, herkesin kimliğine, inancına saygı duyan bir parti. O parti, Mustafa Kemal'in partisi, Cumhuriyet Halk Partisi.

102 kişi neden öldü?
Dış politikada Suriye sorunu var. İçeride de bir sorunumuz var, toplumsal barış dinamitlendi, her gün şehitlerimiz geliyor. Ankara'da bombalar patladı, eskiden bir PKK vardı şimdi IŞİD belası çıktı. 102 kişi hayatını kaybetti. "2 bakan istifa etsin" dedik, birisi çıkmış televizyonlara pişkin pişkin gülüyor. İnsanlar hayatını kaybetmiş sen nasıl gülersin. Gazeteci diğerine soruyor "Güvenlik zafiyeti var mı?" diye, "Hayır, güvenlik zafiyeti yoktu" diyor. Peki güvenlik zafiyeti yoksa nasıl öldü, hangi gerekçeyle öldü?"


Bu ülkeye barışı getireceğim
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antakya'daki mitingin ardından Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'ne geçti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Kırıkhan konuşması ise özetle şöyle:
"Bizi ayrıştırdılar, bizi böldüler. Birbirimize selam bile veremiyoruz. Niye veremiyoruz? Herkesin görüşü farklı olabilir, herkes farklı düşünebilir ama sonuçta aynı ülkenin insanlarıyız. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. bayrağımız, memleketimiz, gönlümüz, yüreğimiz, Allah'ımız, kitabımız, peygamberimiz, her şeyimiz bir. Neyimiz eksik? Niye ayrılıyoruz, niye kavga ediyoruz? Ben size söz veriyorum bu ülkeye barışı getireceğim. Buy ülkeye kardeşliği getireceğim. Bu ülkede hepimiz rahat edeceğiz. Siyaset kavga yeri değildir, memleket sorunlarının çözümleneceği çözüm üretme yeridir."

Kırıkhan’ın ardından "Belen İçmesuyu Şebekesi İnşaatı"nın açılışını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sandığa gidelim, 13 yıldır ülkeyi Ortadoğu bataklığına sürükleyen, Türkiye'ye acıyı, kanı, gözyaşını getiren, terör örgütüyle oturup masada pazarlık yapan bu hükümete bir ders verelim" diye konuştu.

Belen'deki açılışın ardından "İskenderun Üniversite-Arsuz Katlı Kavşağı"nın temel atma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,
"Her kuruşun hakkını halka veriyoruz. Bütün belediyelerimiz halkına gereken hizmeti veriyor. Bütün okulların ihtiyaçlarını gideriyorlar. Onların yapamadığını biz tek başımıza yapıyoruz" dedi.

İşsizlik sorununu çözeceğim
Hatay'ın ilçelerine yaptığı ziyaretlere devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir sonraki durağı Payas oldu.Kılıçdaroğlu'nun Payas'daki konuşması özetle şöyle:
"Her evde tencere kaynasın, her evde bereket olsun. Taşeron işçiliğini bitireceğiz. Asgari ücret net bin 500 lira olacak, buna hazır mıyız? İşçi sorununu bir türlü çözemediler. CHP iktidarında bunu çözmeye hazır mıyız? Siz hazırsanız, ben de hazırım, beraber yola çıkacağız. Yüz binleriz, milyonlarız. Allah'ın izniyle terör belasından bu ülkeyi kurtaracağız.
Sevgili anneler, çocuklarınızı tam gün okula göndereceksiniz. Sabah gidecek, akşam gelecek. Beslenme çantası olmayacak. Öğle yemeğini çocuklarınız öğretmenleriyle beraber okullarında hiçbir bedel ödemeden yiyecek. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenleri baş tacı yapacağız. Siz bunları yapmaya hazırsanız bizlere de bir görev düşüyor. 1 Kasım'da sandığa gideceğiz ve yeni bir tarih yazacağız."


Payas'dan sonra Dörtyol ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1989-1994 yılları arasında belediye başkanlığı yapan ve dün hayatını kaybeden Doğan Öçgider'in ailesine taziyede bulundu.

Hatay programını Erzin'deki konuşması ile tamamlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Birbirimizi düşman haline getirdiler. Niye düşman haline geliyoruz, niye kavga ediyoruz? Siyasette kavgadan bıktım. Siyaset, köşeyi dönme aracı, vatandaşı soyma aracı değildir, vatandaşın inancını siyasete konu etmek değildir, siyaset, insanın kimliğini siyasete malzeme etmek değildir. Siyasetin konusu şudur, vatandaşın oğlu işsiz mi, iş bulacaksın, esnaf kazanamıyor mu, esnafın kazanacağı ekonomi politikası uygulayacaksın. Çiftçi üretti, alın terinin karşılığını vereceksin. Siyaset budur. Biz bunları bıraktık birbirimize düşman olmaya başladık. Bunu kaldıracağız ve ülkeye barışı getireceğim" dedi.

    Çarşamba, 21 Ekim 2015 10:19

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica