Toprak: “Akdeniz Oyunları’ndan Türkiye ve Türk Sporu ne kazandı?”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, açılış törenlerinde “protesto” kaygısıyla halkın sokulmadığı ve küstürüldüğü, sonrasında ise 1 TL’lik bilete bile seyirci bulunamayan Mersin Akdeniz Oyunlarına harcanan paranın nasıl olup da iki katına çıktığının izah edilmesi gerektiğini söyledi.

Toprak, Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği hakkının kazanılmasından sonra, 500 milyon TL’lik bir harcama bütçesinin resmi gazetede ilan edildiğini, Başbakanın ise açılış sırasında tesislere ve diğer altyapıya 800 milyon lira harcandığını açıkladığını belirterek şunları söyledi:

“Başbakan, protesto edilmekten korktuğu için,  biletleri el altından sadece AKP’lilere dağıtılan, binlerce yurttaşın stat dışında polis barikatını aşamadığı için giremediği açılış seremonisinde, ‘Mersin’e bu yakışır’ diyerek, 800 milyon TL harcama yapıldığını açıkladı. Mersin’e daha güzelleri de, daha iyileri de yakışır. Ancak şeffaf, dürüst ve samimi olmak kaydıyla. Daha sonra ise tanıtım, organizasyon, konaklama, yeme-içme vb. giderlerle birlikte 1 milyar TL’ye yaklaşan bir toplam harcama dillendiriliyor. Başlangıç bütçesi ve harcama tahminleriyle, bitiş arasında yüzde 100’e varan bir sapma, iki kata varan bir maliyet artışı ortaya çıkıyor. Bunun karşılığında Türkiye ne kazandı? Türkiye’nin tanıtımında, turizminde, sportif başarısında, halkın spora ilgisinde ne elde edildi?

Göründüğü kadarıyla hiçbir şey! Türkiye 500’e yaklaşan sporcu sayısıyla ve en büyük sporcu kafilesi katılımla, ev sahibi olarak girdiği oyunlarda, ikinci olabildi. 12 gün boyunca, 24 ülkeden sporcuların, 32 branşta yarıştıkları oyunlarda kaç tane Dünya veya Avrupa rekoru kırıldı? Topu topu 2!

Hükümet Erzurum’daki Universiade, Trabzon’daki Gençlik Oyunları, Mersin Akdeniz Oyunları gibi dünya sportif müsabakalarında en alt sıralarda yer alan üçüncü, beşinci sınıf organizasyonlara talip olup, bunları halka sanki bir Dünya-Avrupa Şampiyonası’ymış gibi göz boyayarak pazarlıyor. Milyarlarca lirayı da birilerini zengin etmek için harcıyor.”

Erdoğan Toprak, açılış seremonisi, adeta Mersin Halkına yasaklanan oyunlara yönelik olarak, Mersin Halkı’nın da tepki verdiğini ve oyunlara ilgi göstermediğini belirterek şöyle konuştu:

“Oyunların tesis yapımları, organizasyon ve tanıtım planlamalarının, Mersin dışından, hükümete yakın Ankara ve İstanbul’daki şirketlere verildiği, Mersin’e gelecek ekonomik katkının engellendiği ifade ediliyor. Oysa bu tür organizasyonlarda, temel amaç organizasyonun yapıldığı ilin ekonomik, sosyal yaşamının canlandırılmasıdır. Mersin’de bu olmadı. Tercihler siyasi amaçlar doğrultusunda kullanıldı. Bilet fiyatları açılış ertesinde 1 TL’ye kadar düşürülmesine karşılık, Mersin halkı oyunlara ilgi göstermedi, küstürüldü.

İlk gün, Başbakanın katıldığı açılış seremonisinde, 25 bin kişilik stada seçilerek alınan 10 bin kişinin dışında, Mersin Akdeniz Oyunları süresince, müsabakaları izleyen kişi sayısı toplam 122 bindir. Bu uluslararası bir spor organizasyonu için üzüntü vericidir.”

    Cuma, 12 Temmuz 2013 12:31

Bağlantılı Konular