Tanrıkulu: “Köprü ve bağlantı yolları nedeniyle kesilen yüz binlerce ağaç tekrar dikilecek midir?”

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“3. Köprü, projede belirtilen güzergahın dışında yanlış bir yere yapılmış olup Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın imzasıyla o bölgedeki tüm imar planları iptal edilmiştir.3. Boğaz Köprüsü’nün projede belirtilen yerin dışında yanlış bir noktada yapılmaya başlandığı ortaya çıkmış ve köprüyle ilgili tüm imar planları Sayın Binali Yıldırım’ın imzasıyla iptal edilmiştir. Köprü ve bağlantı yolları nedeniyle kesilen yüz binlerce ağacın da yok yere katledildiği anlaşılmıştır. Bakanlığın şok kararı, Büyükşehir Belediyesi ile 15 ilçe belediyesine resmen bildirilmiştir.

Bu bağlamda;
1. Temeli geçtiğimiz aylarda atılan ve ismi tartışma konusu olmaya devam eden 3. Boğaz Köprüsü’nün proje çalışmaları hangi firma tarafından yürütülmektedir?
2. 3. Boğaz Köprüsü ile ilgili olarak fizibilite çalışması yapılmamış mıdır? Eğer fizibilite çalışması yapıldıysa bu çalışmanın kapsamları gereği piyasa, kuruluş yeri, mali, teknolojik ve hukuki incelemeler yeterli ölçüde yapılmış mıdır?
3. Köprü ve bağlantı yolları nedeniyle kesilen yüz binlerce ağaç tekrar dikilecek midir?
4. Köprü ve bağlantı yolları nedeniyle bozulan çevre dokusunun iyileştirilmesi için çalışmalar yapılacak mıdır?
5. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 3. Köprü Projesi daha önce detaylı olarak incelenmemiş midir?
6. Konuyla ilgili olarak sorumlular hakkında yasal inceleme yapılmış mıdır?
7. 3. Köprü Projesi’nde olduğu gibi çevreye zarar veren başka projeler var mıdır? Bu projelerin devlete maliyeti nedir?
8. 3. Köprü’nün ismi değiştirilecek midir?”

    Cumartesi, 13 Temmuz 2013 11:51

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica