Kılıçdaroğlu Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde katliamı kınadı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Srebrenitsa katliamının 18. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı
Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“Bir  insanlık suçu olan Srebrenitsa soykırımının 18. Yılında  bir kez daha Bosnalı kardeşlerimizin büyük acısını içtenlikle paylaşıyorum.

11 Temmuz 1995′te Sırp birliklerince Boşnaklar’dan 8 bin 372′si otobüs ve kamyonlarla götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, çeşitli toplu mezarlara gömüldü. İşte bu toplu mezarlardaki Boşnaklardan kimlikleri tespit edilenlerden 409′u, Potoçari’de   toprağa verildi. Potoçari Mezarlığı’nda toplanan binlerce insan, dua edip, gözyaşı döktü.  Bu gözyaşları, 18 yıl önce katledildikten sonra bedenleri parçalanan, toplu mezarlardan yıllar sonra çıkarıldıktan sonra kimlikleri güçlükle belirlenen kurbanlar için akıtılıyor. Toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında doğduğu gün katledilen bir bebek de bulunuyor.

Bugün başta Potoçari olmak üzere tüm Bosna ile birlikte bizler ve İslam dünyası ile yüreğinde insan sevgisi olan herkes Anneleri, babaları  evlatsız, çocukları anasız, babasız bırakan katliamı kınıyor ve lanetliyoruz.

Bir daha böyle bir insanlık suçunun işlenmemesi dileğiyle,  özellikle siyasette dini  inanç ve ırkçılığın hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğine dikkat çekerek, hayatlarını kaybetmiş olmaları nedeniyle her yıl acılarını benliğimizde hissettiğimiz Bosnalı kardeşlerimize rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Bosnalılara sabır ile başsağlığı dileklerimi tekrarlıyor, saygılar sunuyorum.”

    Cuma, 12 Temmuz 2013 08:52

Bağlantılı Konular