Yakup Akkaya: “Hükümetin Gezi direnişiyle ilgili cadı avına baktığımızda, örgütlü bir toplum istenmediği ortaya çıkmaktadır”

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Olağanüstü Genel Kurulun ardından Genel-İş Sendikası Genel Başkanlığına seçilen Kani Beko’yu ve Tüm Bel Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara’yı ziyaret ederek başarılar diledi.

Ziyarette, Genel-İş Sendikasının çalışmalarını bildiklerini ve önemsediklerini ifade eden Akkaya, işçi sınıfının, sendikaların Türkiye’nin özgürlük ve demokrasi mücadelesinde öncü rol üstlendiklerini vurguladı.

“Hükümetin Gezi direnişiyle ilgili cadı avına baktığımızda, örgütlü bir toplum istenmediği ortaya çıkmaktadır” diyen Akkaya, CHP olarak haklı ve meşru talepleriyle alanlara çıkan, demokratik tepkisini ortaya koyan herkesin yanında olacaklarını söyledi.

Beko da Akkaya’ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

”Örgütlü toplum demokrasiyi korur”
Akkaya, görüşmesinin ardından KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Sendikası Genel Başkanı Vicdan Baykara’yı da sendika genel merkezinde ziyaret etti.
Belediyelerde çalışan özellikle sözleşmeli personelin sıkıntılarını bildiklerini ifade eden Akkaya, “Dün Meclis’te bu konuyla ilgili kadroya alınmaları için bir önerge verdik ve reddedildi. Zaten şehir tiyatrolarında çalışan sanatçılara karşı, hükümetin bir antipatisi var. Şehir tiyatroları bir yük olarak görülüyordu. Bizim bu konudaki çalışmalarımız yetersiz kaldı” diye konuştu.

Akkaya, TMMOB’un Torba Kanunu içinde pasifize edildiğini ve yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesini de eleştirdi.

“1 Haziran’dan sonraki Türkiye artık başka bir Türkiye” diyen Akkaya, “Bunu okuyamadılar. Artık her şey eskisi gibi olmayacak bu ülkede. Sonuçta demokratik yollarla sandıkta bunun hesabı sorulacak. Bugünlerde geçecek. Örgütlü toplum, darbelere karşı bir sigortadır. Örgütlü toplum demokrasiyi korur, özgürlükleri genişletir. Türkiye’nin gelişmesi için örgütlü toplumun önündeki engellerin kaldırılmasını en doğru adım olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm Bel-Sen Sendikası Genel Başkanı Baykara da Akkaya’ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

    Cuma, 12 Temmuz 2013 08:42

Bağlantılı Konular