Mersin Milletvekili Atıcı: “Polis, Başbakan’ın intikam aracı haline getirildi”

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, polisin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın intikam aracı haline getirildiğini ifade etti.

Mersin Milletvekili Atıcı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Haziran’da başlayan 17. Akdeniz Oyunları’nın açılışında yaptığı konuşmada, barış dilini kullanmadan Mersinlilere hitap ettiğini söyledi.

Vatandaşların Başbakan’ı protesto etme ihtimalinden korkularak bütün biletlere el konulduğunu ve böylece Mersin halkının açılışı izleyemediğini belirten Atıcı, vatandaşların oyunları protesto etmediğini, açılışı ve kapanışı protesto ettiğini söyledi. Atıcı, bunun üzerine Mersin’de cadı avı başladığını ve pek çok eve baskın yapılarak Mersinlilerin evlerinden tek tek toplandığını ifade ederek, “Bunun adına da ‘şafak operasyonu’ denildi. AKP şafakı da kirletti” dedi.

Mersin Milletvekili Atıcı’nın değerlendirmeleri şöyle: “Demokratik tepkilere tahammülü olmayan Başbakan Mersin’de de cadı avı başlatmıştır. Şafak Operasyonu adı verilen sindirme, caydırma ve korkutma operasyonu ile bu sabaha karşı Mersin’de birçok eve baskın yapılmış ve ilk bilgilerimize göre 9 kişi gözaltına alınmıştır. Mersin Emniyeti’nin aldığı talimatla İstanbul, Ankara ve İzmir polisinin yaptıkları ile yarışmak istediği anlaşılmaktadır.

Başbakan Taksim’de polis şiddetine “talimatı biz verdik” diyerek, Türkiye’nin her tarafında yapılan cadı avının, ancak Başbakan talimatı ile yapıldığını bizlere söylemiştir.

Kişi hak ve özgürlüklerinin başında gelen, gösteri ve protesto hakkını kullananları korumakla görevli emniyet güçleri, asli görevleri yerine halkın düşmanı pozisyonuna konumlandırılmıştır. Polis, Başbakanın intikam aracı haline getirilmemelidir. Halkı güvenlik güçlerine karşı kışkırtan davranışlardan derhal vazgeçilmelidir. Başbakan’ın “duran insana” bile tahammülünün olmadığı bu faşizan uygulamalar, ülkemize barış değil kavga ve savaş tablosu getirmektedir.

Gölgesinden bile korkmaya başlayan iktidar artık aklıselim davranamadığını, panik halde davranışlar sergilediğini göstermiştir. Yakın geçmişin askeri darbe davranışları bugün maalesef bazı siviller ve siyasiler tarafından sergilenmektedir. Çevremizdeki ülkelerde yaşanan olaylardan ders alamayan Başbakan polis gücü ve paramiliter olduğu anlaşılan sopalı grupların eliyle gençlerimizin ölümüne neden olmaktadır. Bu tablo ve gidiş yönü sağlıklı değildir. Başbakan’ı, İçişleri Bakanı’nı, Mersin Valisi’ni ve ilgili emniyet müdürlerini Mersin’deki bu cadı avını ve gençlerimizi öldürmeye varan şiddeti bir an önce durdurmaya çağırıyorum.”

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 11 Temmuz 2013 15:07

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica