Bülent Tezcan, İktidarın son dönemde muhalefeti tek tek “tenhada kıstırarak avlama yöntemi” uyguladığını söyledi.

"İktidar bir sürek avı başlatmıştır. Amaç delil elde etmek değil, demokratik direnişi, korkutarak yok etmek, muhalefeti tek tek yakalayıp susturmatır”

“Ali İsmail Korkmaz, iktidarın tahrik ettiği polis şiddetiyle kaybedildi. Bir köşe başında joplarla, telsizlerle dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi… Suçu sadece demokratik hakkını kullanmaktı”

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı eylemlerinde darp edilen ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın, doğrudan doğruya iktidarın tahrik ettiği polis şiddetiyle kaybedildiğini belirtti.  Tezcan, “Bir köşe başında joplarla, telsizlerle dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi.Suçu sadece demokratik hakkını kullanmaktı” dedi.

İktidarın son dönemde, yoğun bir şekilde muhalefeti tek tek “tenhada kıstırarak avlama yöntemini” uyguladığına dikkat çeken  Tezcan bu konuda da  şunları söyledi;

“İstanbul, İzmir ve Ankara’da evler basılıyor ve arama yapılıyor. Gözaltına alınanlar için isnat edilen suçlardan biri Toplantı ve Gösteri Yürüşüleri Kanunu’na muhalefet, diğeri de görevli memura mukavemet. Bu suçları isnat ettiğiniz kişilerin evlerini neden basıyorsunuz? Bu suçlardan dolayı ev basılmaz çünkü elde edilecek delil yoktur. Gösteri yürüyüşünün, polise mukavemetin suç kanıtı evde olur mu?

İktidar bir sürek avı başlatmıştır ve buna devam etmektedir. Burada amaç delil elde etmek değildir. Demokratik direnişi, korkutarak yok etmek, muhalefeti tek tek yakalayıp susturmak istiyorlar.”

Görüşlerini açıklarken, Kocaeli’nde dün 4 kişinin tutuklandığını belirten Tezcan, bunlarla ilgili suç delillerinin arasında Atatürk’ün Bursa Nutku’nun da bulunduğunu, bunun, iktidarın Mustafa Kemal Atatürk korkusu ve düşmanlığının, soruşturma sürecine yansıması olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “korkan bir toplum” yaratmak istediğini belirten  Tezcan, “Bu nedenle bugün Türkiye’nin en önemli problemi demokrasi ve özgürlük mücadelesi problemidir ve bunun en güçlü yolu bir muhalefet bloğu yaratma sürecidir. Türkiye’nin önündeki en önemli görev, iktidarın uygulamalarına karşı bir muhalefet bloğu yaratma görevidir” dedi.

    Perşembe, 11 Temmuz 2013 14:56

Bağlantılı Konular