Tanrıkulu: “Ali İsmail Korkmaz’ın sorumlularını bulmamak veya gizlemeye çalışmak, cinayete ortak olmaktır!”

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu; Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir’de eli sopalı bir grubun saldırısı sonucu ağır yaralanan ve 10 Temmuz günü hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın faillerinin derhal bulunması gerektiğini belirterek, “Henüz 19 yaşında olan üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın sorumlularını bulmamak veya gizlemeye çalışmak, cinayete ortak olmaktır!” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu; Ali İsmail Korkmaz ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir’de eli sopalı bir grubun saldırısı sonucu ağır yaralanan ve 10 Temmuz günü hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın failleri derhal bulunmalıdır. Henüz 19 yaşında olan üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın sorumlularını bulmamak veya gizlemeye çalışmak, cinayete ortak olmaktır!

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü üzerine açıklama yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, “Bir takım gruplar işi provoke etmeye çalıştılar. Hatta aldığımız duyumlara göre kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘bunu polis yaptı’ süsü vermeye çalışan gruplar oldu. Bu münferit bir hadise. Sivil şahıslar tarafından böyle bir eylem yapılmış ve bu gencimize denk gelmiş.”

Hayatının baharında olan bir gencin ölümüne sebep olacak şekilde vahşice dövülmesini “sivil şahısların bir eylemi” olarak değerlendirecek kadar soğukkanlı olan Vali Tuna’nın vazifesi sorumluları bir an önce ortaya çıkarmak, aksi halde istifa etmektir!

Ali İsmail Korkmaz cinayetinin üstünü örtmek veya sorumluları gizlemek için “arkadaşları yaptı” türü imaların sahipleri, bunu ispatlamakla mükelleftir. İspatlayamadıkları müddetçe, sorumluları korumaya çalışmaktadırlar.

Ayrıca Vali Tuna’nın iddiasının aksine Ali İsmail Korkmaz’a yönelik saldırı münferit değil, Gezi olayları sırasında olağanlaşmış bir hadisedir. Binlerce sivilin yaralandığı, beş kişinin öldürüldüğü, en az 11 kişinin gözünü kaybettiği, onlarca kişinin kafa travması geçirdiği bir ortamda, Ali İsmail’e yönelik saldırı da münferit değildir.

Dahası, İstanbul’da, Ankara’da demokratik hakkını kullanarak gösteri yapan yurttaşların üzerine salınan bıçaklı, palalı kişiler her gün yeni bir acı haberi daha muhtemel kılıyor.

Başta Sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı olmak üzere tüm görevlileri, Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin ortaya çıkarılması için sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Ayrıca sorumluları gizlemeye çalışan kim olursa olsun, haklarında derhal işlem başlatılması gerekiyor.

Bu acı kayıp, sorumluları ortaya çıkarılıp cezalandırılana kadar her gün dilimizde, zihnimizde olmaya devam edecektir. Başka Ali İsmail’ler, Ethem’ler, Abdullah’lar ölmesin diye hukuk ve insan hakları mücadelemize devam edeceğiz.”

    Perşembe, 11 Temmuz 2013 14:49

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica