Yakup Akkaya: "Türkiye Gazeteciler Sendikası’nı ve tüm üyelerini kutluyoruz.”

Türkiye, onlarca gazetecinin tutuklu olduğu, medyanın her anlamda abluka altına alındığı, gazetecilerin hükümet tarafından sürekli hedef gösterildiği bir dönemden geçmektedir.

AKP hükümetinin yarattığı baskıcı ortamdan en çok etkilenen grupların başında gelen gazeteciler, sendikalaşma konusunda da dünya ortalamasının çok gerisinde bırakılmıştır.
104.141 işçinin çalıştığı Basın, Yayın ve Gazetecilik İşkolu’nda 3.714 işçinin örgütlü olması, sendikalaşma oranının %3.56 gibi düşük bir seviyede bulunması karşı karşıya olduğumuz sorunların en basit ispatlarıdır. Kaldı ki, bu sayının büyük çoğunluğunu da matbaa işçileri oluşturmaktadır.
Hâlihazırda sadece bir sendikanın %1’lik işkolu barajını geçebilecek noktada olması da yarınlarda ortaya çıkabilecek sorunların habercisidir.

Özellikle son dönemlerde yaşanan toplumsal olaylarda, polisin kasten basın mensuplarına saldırması, hukuksuzluk konusunda sınır tanımaması da demokratik ülkelerde asla kabul edilemeyecek uygulamalardır.
Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu şartlar altında 61. Yılını kutlamaktadır.
Gazetecilik mesleğinin ve gazetecilerin, AKP hükümeti tarafından bu derece itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde,  onurlu bir mücadele veren Türkiye Gazeteciler Sendikası’nı ve tüm üyelerini kutluyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi; basın, yayın ve gazetecilik işkolunda mücadele eden tüm çalışanların haklı mücadelelerinin yanında olmaya devam edecektir.

    Çarşamba, 10 Temmuz 2013 16:33

Bağlantılı Konular