CHP Heyeti Tunceli ve Elazığ’da halkla buluştu

İzmir Milletvekili Oğuz Oyan’ın başkanlığını yaptığı heyet, çözüm süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Tunceli ve Elazığ’da ziyaretlerini sürdürüyor.

CHP Heyeti, dün Tunceli’de sivil toplum örgütleri, esnaf, yerel inisiyatif ile görüşmeler yaparak CHP’nin Kürt sorunu ile ilgili politikaları hakkında bilgi verdi, halkın görüşlerini aldı.

İzmir Milletvekili Oğuz Oyan’ın başkanlığını yaptığı ve Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Ankara Milletvekili Levent Gök, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, PM üyesi Emel Yıldırım, Halit Toraman, Hüseyin Yaşar’dan oluşan heyet, Tunceli’deki ilk görüşmesini il, ilçe örgütleri ve partililerle gerçekleştirdi. Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın da katıldığı toplantıda konuşan heyet başkanı Oğuz Oyan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçim barajı kaldırılmalı
İzmir Milletvekili Oğuz Oyan seçim barajının kaldırılmasını istediklerini belirterek, “Bir AKP’li bunu söyleyebilir mi? Başbakan bunu söyleyebilir mi? Bu çok ileri bir şey. Baraj olmasın. Aslında Taksim Gezi Parkı da bunu söylüyor. Şimdi Türkiye’deki bir çok kesim artık baraj bizim önümüzde yüzde bir bile olsa tıkaçtır diyor” dedi.

İzmir Milletvekili Oyan; Özel yetkili mahkemeler kaldırılması, faili meçhullerin çözülmesi, koruculuğun kaldırılması, uzun tutukluluk sürelerinin iki yıl aşmayacak şekilde düzenlenmesi, Suriye Irak sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesini ve topraksız köylüye dağıtılması, Cemevlerinin ibadethane sayılması, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması, Nevruz’un resmi bayram olarak kutlanması gerektiğini vurguladı.

Kürt sorunu Türkiye sınırları içinde çözülmeli
İzmir Milletvekili Oyan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kürt sorununun Türkiye sınırları içinde çözülmesi gerekiyor. Türkiye’yi Ortadoğu’da maceraya sokarak başka ülkenin içişlerine karışarak emperyalizmin taşeronluğunda bölge maceralarına sokacak politikalara CHP olarak karşıyız. AKP Türkiye’de laik rejimi yıkarak kendi İslamcı cumhuriyetini kurmaya çalışan partinin adıdır. Rejim yıkıcılığı ve yeni rejim kuruculuğunda ona birtakım destekler veriliyordu. Avrupa Birliği ve ABD bu desteğini geri çekti. Demokrat bir maske takıyorlardı bu maske düştü. Karşımızda demokrat değil, otokrat biri var. Diktatör var. Bu sadece bir kişiyle sınırlı değil. AKP’nin kendisi bir başka rejim inşa etmeye çalışmış bir partidir. Tayyip Erdoğan bu hareket için güçlü bir figür, güçlü bir simgedir. Ama ne kadar güçlü figür ve simgelerin de tarihin çöp sepetinde yer aldığını da unutmayalım”.

İzmir Milletvekili Oyan’ın açıklamalarının ardından toplantı basına kapalı devam etti.
CHP heyeti, ardından Elazığ’a geçerek sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlarla çözüm süreci ve güncel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunacak. Heyet, önümüzdeki günlerde Batman, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt ve Şanlıurfa’ya da ziyaretlerde bulunacak.

Görüşmeler sonucunda hazırlanacak olan rapor, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile parti meclisine sunulacak.

    Çarşamba, 10 Temmuz 2013 11:54

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica