Kılıçdaroğlu, Gezi eylemlerinde yaralanan gazetcilere geçmiş olsun dileklerini iletti

CHP Lideri Kılıçdaroğlu yazılı bir açıklama yaparak Taksim’de polisin eylemcilere son saldırısı sırasında gazetecilerinde dövülüp, tartaklanıp, üzerlerine gaz ve su sıkılarak gözaltına alınmasını kınadı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı çerçevesinde görevleri gereği olayları izleyen gazetecilerin de hedefe konulması, bazılarının kimliklerini göstermesine rağmen dövülüp, tartaklanması ve gözaltına alınması Hükümetin özgür medyaya tahammülsüzlüğünün bir göstergesidir.


Hükümetin diyorum çünkü, eylemcileri dağıtın, alanı boşaltın  emri Başbakan’a aittir. Emre uyanlar el bebek gül bebek gözetilirken, bu emre uymayan gazeteciler  gençlerle birlikte, halkla birlikte yerlerde sürüklenmiştir. Medyanın hedef alınması Başbakan’ın emrinin  gereğidir. Amaç hukuksuz ve orantısız  saldırının   kamuoyunun dikkatinden kaçırılması ve gerçeklerin gizlenmesidir.

Basın emekçilerinin gaz bombası, plastik mermi ve gözaltı uygulamalarıyla çalışmalarının engellenmesini kınıyor, bir kez daha iktidarı otoriter tavrından vazgeçmeye,  basın ve ifade özgürlüğü ile,  toplantı-gösteri yürüyüşü gibi temel hak ve özgürlüklere saygılı olmaya çağırıyorum

Bu vesileyle,  gözaltına alınıp bırakılan gazetecilerden Beste Gül Öneren ve Selçuk Özmen ile,  polisin saldırısı sonucu yaralanan, darpedilen, gazlanan ve sulanan  gazetecilerden Tuğçe Tatari,  Barış Yarkardaş,  Onur Erem, Evrim Kurdoğlu, Eda Sönmez Özcan Yaman, Yunus Dalgıç, Arif Balkan, Makbule Cengiz, Şengül Derin, Dilem Taştan, Elif Akgül ve Gökhan Biçici’ye geçmiş olsun dileklerimle sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum”

    Pazartesi, 08 Temmuz 2013 16:18

Bağlantılı Konular