Hamburg SPD Eyalet Milletvekili Şimşek, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) urg eyalet Milletvekili Ali Rıza Şimşek, CHP-Schleswig- Holstein eyalet Birliği Başkan Yardımcısı Murat Arslan ve Fransa Maizieres Les Metz kentinde Belediye Meclis Üyesi Durak Arslan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu makamında ziyaret etti.

Görüşmede Avrupa'da ırkçılık, yabancı düşmanlığı, eğitim, emeklilik, çifte vatandaşlık, bedelli askerlik, Türkiye'nin AB'ye üyeliği ve Türkiye'deki güncel gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Almanya'da göçmenlerin uyumu ve çifte vatandaşlığın önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini savunarak, "AKP iktidarı döneminde Avrupa Birliği ile ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Üyelik konusunda gelişmeler durdu. Biz, CHP olarak AB ile ilişkilerin güçlendirilmesini istiyoruz' dedi.

Bu arada, Fransa Maizieres Les Metz kentinde Belediye Meclis Üyesi Durak Arslan kendi yazdığı "Sen" adlı şiir kitabını CHP lideri Kılıçdaroğlu'na hediye etti.

Heyet daha sonra CHP genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin'i ziyaret etti.

Gürsel Tekin, Almanya seçimlerini izleyecek
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, 22 Eylül'de Almanya'da yapılacak genel seçimleri izlemek üzere Almanya'ya gideceğini bildirerek, göçmenlere çifte vatandaşlık hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

CHP'nin "kardeş parti konumundaki" Alman Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) destek vermek amacıyla Almanya'ya gelmek ve seçim sürecini yerinde izlemek istediğini ifade eden Tekin, Almanya'da siyasi partilerin Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermeleri gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

"Gezi Parkı, AKP'nin makyajını gösterdi"
Görüşmede AK Parti'nin AB politikasını da eleştiren Tekin, AK Parti'nin AB konusunda net bir tavır izlemediğini ve bu yönde "makyajlı politika" izlediklerini ileri sürerken, "AKP'nin Gezi olayları ile makyajı silindi. Bilindiği gibi Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu bir süre önce Brüksel'de AB'li bazı politikacılar tarafından eleştirilmişti. Ancak Gezi olayları konusunda AKP anti-demokratik tutum izleyerek gerçek yüzünü göstermiştir. Avrupalılar da AKP'nin bu makyajlı politikasını açıkça görmüşlerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Kürt sorunu, azınlıklar ve Aleviler konusunun mutlaka çözülmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Tekin, bu konuda CHP olarak kanun teklifi hazırladıklarını hatırlattı.

Tanrıkulu ve Tekin daha sonra Almanya'dan gelen heyete "Gerçek adalet, gerçek demokrasi ve insan hakları için çözüm önerileri" konusunda CHP tarafından TBMM'ye sunulan ancak AK Parti oyları ile reddedilen kanun tekliflerini içeren kitapçık hediye ettiler.

Haber: Haberler

    Pazartesi, 08 Temmuz 2013 12:51

Bağlantılı Konular