Kılıçdaroğlu Tuzluçayır'daki coşkuyu görünce, "Size inanıyorum, size güveniyorum" dedi

Kemal Kılıçdaroğlu: "Biri kasa dolu diyor, öbürü de diyor ki, para yok. Nasıl olacak. Hangisi doğru belli değil.  CHP iktidarında bunlara bir kurs açacağım. Devlet nasıl yönetilir, vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır, kim için harcanır bunun için kurs açacağım öğrensinler. Ve bir şey daha öğreteceğim onlara. Kul hakkı neden yenmez, yolsuzluk neden ayıptır onu da anlatacağım eğer anlıyorlarsa."

Tuzluçayır'ın coşkulu meydanında "Hazır mıyız? Neye hazırız? 7 Haziran'a hazır mıyız? 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. Ama tek başına değil yanımıza geçimlerde CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızla beraber gideceğiz. Onu ikna edeceğiz gel kardeşim bu kez gidelim Kılıçdaroğlu 4 yıl için yetki istiyor ona yetki verelim diyecek misiniz? O zaman sorunumuz kalmıyor. Sorunu çözüyoruz o zaman. Size inanıyorum, size güveniyorum, sizi seviyorum" diye sözlerine başlayan Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan Kemal sloganları arasında şunları söyledi;  

"Az önce öğretmen arkadaşlar dediler ki, ne olursun bizden söz et. Atama bekleyen öğretmenler, öğretmenler benim hayatımda her zaman ayrı bir yerdedir. Öğretmeni her zaman baş tacı etmişimdir. Çünkü benim inancımda da, temel felsefe şudur; bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyen bir gelenekten geliyorum. Yıllar yılı öğretmenleri aldattılar. Atama yapacağız bekleyin, atama yapacağız yapmadılar. Onlar yarın Abdi İpekçi parkında eylemlerini sürdürecekler. Gönlüm ve yüreğim onların yanında oldu, hep olacaktır. Onların başarısı için hep çalıştım ve çalışacağım. Ve buradan kendilerine söz veriyorum CHP iktidarında atama bekleyen öğretmen kavramı olmayacaktır. Öğrenciyle öğretmeni buluşturacağım.

Güzel bir yaz akşamındayız aslında. İsteriz ki, Türkiye'de hep güzellikler olsun. İsteriz ki kavga olmasın, isteriz ki yoksulluk olmasın, isteriz ki herkesin işi olsun. İsteriz ki her evde huzur olsun, isteriz ki her evde tencere kaynasın. İsteriz ki kaygılar olmasın geleceğe umutla bakalım. Çok isteğimiz var ama insan olarak bu isteklerin tamamını yerine getirmek zorundayız. Yapacağız. Yolu ne? Yolu siyasetten geçiyor. Ama soru şu; hangi siyasetten geçiyor? Yolu namuslu siyasetten geçiyor. Halkı düşünen siyasetten geçiyor. Biz bunu yapabiliriz. Halk olarak yapabiliriz. Artık bizi aldatan, cebini düşünen, halkını düşünmeyen, yoksulları arka bahçesi gibi gören bir anlayışı bir tarafa bırakmak zorundayız. Bunun için 7 Haziran önemli bir tarihtir. 7 Haziran'da iktidara gidelim ve 7 Haziran'da haramilerin iktidarını alaşağı edelim.

13 yıldır iktidardalar. Hangi yüzle yeniden seçime giriyorsun ve hangi vaatlerde bulunuyorsun? Hiçbir vaatleri yok. Yuh çekmeyin seçim sandığında iradenizi gösterin önemli olan o. Seçime gideceğiz, sandığa gideceğiz ve az öncede ifade ettim halkın iktidarını kurmak için, halkı düşünen bir iktidarı işbaşına getirmek için 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. Ama benim için siyaset şu; siyaset zenginleşme aracı değildir. Siyaset köşeyi dönme aracı değildir. Siyaset yasak getirme aracı değildir. Siyaset yandaşı zengin etme aracı değildir. Siyaset halka adanmışlıktır, halkın sorunlarını çözeceksiniz. Eğer bunu becerebilirseniz siyasete gireceksiniz. Benim siyaset anlayışımda yandaş yok, benim siyaset anlayışımda katıksız bir vatandaş anlayışı var.

Siyaseti halk için yapacağız. Çocuklarımız için yapacağız. 13 yıldır iktidardalar. 13 yıldır 17 milyon yoksul yarattılar. Sıkılmadan hala milletten oy istiyorlar. Yoksullara gidiyorlar diyorlar ki Ca Ha Pe gelirse Ca Ha Pe e ne olacakmış? Sizin sosyal yardımlarınızı kesecekmiş. Hayatımda duyduğum en büyük yalan. Biz halkın partisiyiz. Mamak meydanından onlar duysunlar, Tuzluçayır'dan onlar duysunlar, CHP iktidarında sosyal yardımları kesilmeyecek en az iki katına çıkacaktır.

7 Haziran'da 4 yıllık süre verin Türkiye'yi uçuracağım. Türkiye'yi şaha kaldıracağım. İşsizlik belasından da, yoksulluk belasından da Türkiye'yi kurtaracağım. Türkiye 21. yüzyılın yıldız ülkesi olacaktır. 21. yüzyılın üreten ülkesi olacaktır. 21.yüzyılın onurlu ülkesi olacaktır Türkiye. Bunun sözünü veriyorum. Çünkü ben çocuğuma sabahleyin telefon edip oğlum paraları sıfırladın mı demeyeceğim. Benim bakanlarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacaktır. Benim bakanlarım birilerinin önüne yatmayacaktır. Onurlu görev yapacaklar, halk için yapacaklar. Sizin için yapacaklar, çocuklarımız için yapacaklar, ülkemiz için yapacaklar, bayrağımız için yapacaklar.

Biliyorum sizlerde buradasınız. Güzel bir Türkiye'yi el birliğiyle kuracağız, gönül gönüle kuracağız, omuz omuza kuracağız. Birilerinin gelip bu ülkeyi soymasına asla izin vermeyeceğiz. Çünkü biz ülkemizi seviyoruz, vatandaşımız seviyoruz, çocuklarımızı seviyoruz. Ülkemiz için çalışmak ve yoksulluğu bu topraklarda tarihe gömmek istiyoruz.

CHP iktidarında hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacaktır. Aile sigortasını getireceğiz. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Yoksulluk sömürü alanı olmaktan tümüyle çıkacak. Bireyler onuruyla yaşayacak. Kimse kimsenin yoksul olduğunu bilmeyecek. Bunun yolunu, yasal altyapısını hepsini hazırladık. Sizden yetki istiyoruz yetki verin yoksulluğu bitirelim. Yetki verin işsizliği bitirelim.

Aranızda emekliler var mı? Gençler daha fazla. Gençler sizi seviyorum. Bu güzel ülkenin geleceği olan gençler 13 yılda yurt sorununu çözemediler 13 yılda. Her 4 gencimizden birisi işsiz. İşsizliğin olduğu evde huzur olmaz. Anne, baba bekler oğlum kızım ne zaman işe girecek diye. KPSS sınavına girmek için gider kursa kurs alır, para ödersiniz. Onların çocukları sınava girmeden devlet memuru oluyorlar. Bu düzeni yıkacağım, bu düzeni değiştireceğim.

Üniversiteden mezun olan gençlerimiz var iş bulamamış kredi almış öğrenciliğinde parayı istiyorlar. Önce iş ver sonra parayı iste. Onları değiştireceğim tamamen. Tamamını değiştireceğim. Halktan yana, insandan yana, onurdan yana, namustan yana bir politika oluşturacağım.

Dedim ki, refahı tabana yayacağız. Büyümeden, kalkınmadan herkes nasibini alacak. Adalet içinde alacak. Kimse aç ve açıkta kalmayacak. Halktan yana bir politika izleyeceğiz. Refahı tabana yaymanın yollarından biri emekliyi korumaktır. Vefa borcumuz olan emekliyi korumaktır. Ona saygı duymaktır. O çalıştı, üretti, ihracat yaptı, fabrikalar kurdu. Fabrikada, tarlada, bakkal dükkanında çalıştı. Yeri geldi emekli oldu geçinemiyor. Ramazan bayramında, kurban bayramında torunundan kaçıyor nasıl harçlık vereceğim param yok diyor. Dedim ki, söz veriyorum sana hiç meraklanma CHP iktidarında sana 2 maaş ikramiye vereceğim sözüm sözdür dedim. Hemen ayağa kalktılar vay efendim emekliye bu parayı nereden vereceksin. Hayatımda duyduğum en saçma sorudur ne demek emekli ikinci sınıf vatandaş mı? Niye emekliye para yok? Kaçak sarayına para var, oğluna para var, torununa para var. Yandaşa gelince para var, emekliye gelince para yok nereden bulacaksın. Sözüm söz 7 Haziran'da oy kullanın 8'inde iktidar olalım o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim sözüm söz.

Sanıyorlar ki, emekliye iki maaş ikramiye verince emekli alacak parayı götürüp İsviçre'de bankalara yatıracak. Malum ya bunlar İsviçre hesaplarına düşkün parayı oraya yatırırlar. Emekli alacak parayı gidecek bakkaldan alışveriş yapacak, çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Ondan bile korkuyorlar. Kim kazanacak? Emekli kazanacak. Kim kazanacak? Esnaf kazanacak. Kim kazanacak? Çiftçi kazanacak. Kim kazanacak? Memur kazanacak. Kim kazanacak? Herkes kazanacak. Kim kaybedecek? Hortumcular kaybedecek. Onların derdi hortumculara para kalmayacak diyor. Diyor ya doldurduk diyor hazine dolu Kılıçdaroğlu gelip boşaltacak. Akla bakın, mantığa bakın. Sen meraklanma kardeşim ben o parayı senin yaptığın gibi yapmam, iç etmem. Ben o parayı alacağım halka dağıtacağım. O para halkın parası.

Biri kasa dolu diyor, öbürü de diyor ki, ya para yok diyor. Nasıl olacak. Hangisi doğru belli değil. Ama bir şey yapacağım sözüm söz. CHP iktidarında bunlara bir kurs açacağım. Devlet nasıl yönetilir, vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır, kim için harcanır bunun için kurs açacağım öğrensinler. Ve bir şey daha öğreteceğim onlara. Kul hakkı neden yenmez, yolsuzluk neden ayıptır onu da anlatacağım eğer anlıyorlarsa. Bu ülkeye sadece refahı tabana yaymak için iktidar olmayacağız bu ülkede. Bizim bir amacımız daha var. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Bu ülkede kimse düşüncelerinden ötürü yargılanmayacak. Bu ülkede hiç kimse ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeyecek. Bu ülkede hiç kimse etnik kimliği dolayısıyla ikinci sınıf vatandaş sayılmayacak. Bu ülkede hiç kimsenin inancı dolayısıyla kimse sorgulanmayacak. Bu ülkede hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmeyecek. Bunun garantisi CHP olacak.

Siz biraz sonra evlerinize gideceksiniz, huzur içinde çoluk çocuğunuzla beraber olacaksınız. Bende eve gideceğim bu akşam. Yarın başka programlarım var. Erzincan'a gidiyoruz galiba, Sivas'a gidiyoruz galiba yarın. Sizin selamınızı oraya götüreceğim.

Bir şeyden emin olmanızı isterim. Sizden bir söz aldım. Dedim ki sandığa giderken geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızı ikna edin. Deyin ki, 6 milyon 200 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. Ayda 1000 liranın altında geliri olan 8 milyon emeklimiz var. Atama bekleyen 350 bin öğretmenimiz var. Çiftçi mağdur, esnaf mağdur. Gel kardeşim yaşanacak bir Türkiye üzerinde uzlaşalım. Kılıçdaroğlu diyor ki, bana 4 yıllık süre ver gel kardeşim 13 yıl süre verdik memleketi bu hale getirdiler Kılıçdaroğlu'da diyor ki 4 yıl süre verin Türkiye'yi şaha kaldıracağım diyor.

Söz verdiniz değil mi söz? Bende size söz veriyorum gün 12 saatse 12 saat, 24 saat diyorsanız 24 saat, 36 saat diyorsanız 36 saat sizin için çalışacağım, sizin için emek harcayacağım. Ülkem için, bayrağım için, torunlarımız için çalışacağım. Alın teri dökeceğim. Dökeceğim her alın teri size helal olsun diyeceğim."

    Pazartesi, 18 May 2015 13:41

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica