Erkek cinayetleri için önerge

CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e bu kez aile içi şiddet kaynaklı olaylarda, töre, namus cinayetlerinde yaşamı yitiren erkekleri sordu.

Bilgehan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İstatistiklere göre, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın yürürlüğe girmesinden önceki yıl; Mart 2011-2012 döneminde aile içi şiddetten kaynaklı 134 olay meydana geldiğini, bu olaylarda, 81’i erkek, 101’i kadın olmak üzere toplam 182 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Bilgehan, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından; Mart 2012-2013 döneminde ise 153 olay yaşandığını, bu olaylarda 83’ü erkek 107’si kadın toplam 190 kişi yaşamını yitirdiğini kaydetti. Her iki dönem karşılaştırıldığında, olay sayısında yüzde 14.2, öldürülen erkek sayısında yüzde 2.4, öldürülen kadın sayısında ise yüzde 5.9 artış olduğu belirten Bilgehan, Bakan Şahin’e şu soruları yöneltti:

“Mart 2012-Mart 2013 döneminde, töre-namus cinayetleri dahil aile içi şiddet kaynaklı olaylarda işlenen cinayetlerde suçlu bulunan ya da zanlı/sanık olanların kaçı kadındır?

Bu olaylar arasında zanlının, sanığın ya da hükümlünün kadın olduğu, cinayete kurban gidenin erkek olduğu kaç cinayet vardır?
Yaşamını yitirenler arasında kaçı LGBT bireydir?

Bu cinayetlerde yaşamını yitirenlerin kaçı, yaşamını yitirmeden önce devlet kurumlarına başvurarak koruma istemiştir? Koruma isteyenlerin kaçı kadın, kaçı erkektir?

Aile içi şiddet, namus/töre cinayetlerini işleyenler arasında daha önce yaralama ya da tehdit nedeniyle hapis yatmış kaç kişi vardır?
Söz konusu cinayetlerde yaşamını yitiren kadınların ve erkeklerin yaş ortalaması kaçtır?

Aile içi şiddetin engellenmesi için çıkarılan bir yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bir önceki yılda işlenen cinayetlerde yüzde 14 artış olması neyle açıklanmaktadır? Cinayetlerin önüne geçmek için ne gibi önlemler alınmaktadır?”

Haber: Gerçek Gündem

    Pazartesi, 08 Temmuz 2013 15:44

Bağlantılı Konular