Kılıçdaroğlu "Gün CHP günüdür" dedi ve iktidar için herkesten oy istedi

Kemal Kılıçdaroğlu: "Yeni bir sayfa açıyoruz. Bütün vatandaşlarımızdan oy istememizin nedeni o. Eski DYP'liler, ANAP'lılar onlara da sesleniyorum gün ayrışma günü değil, gün beraber olma günüdür. Gün bölünme günü değil, gün birlikte ortak hareket etme günüdür. Gün işsizliğin bitirilme günüdür. Gün beraber mücadele etme günüdür. Gün CHP günüdür, CHP'ye oy verme günüdür."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Anamur muzunu çikita muza ezdirmeme" sözünü verdiği Anamur'dan büyük alkış aldı ve Başbakan Kemal sloganları arasında şunları söyledi;

"Biraz geciktik, hepinize teşekkür ediyorum. Başbakan Kemal sloganı için teşekkür ederi, o da olacak. Slogan güzel fena değil slogan ama CHP iktidarı için eğer yaşanacak bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceksek, sadece benim değil sizin de çalışmanız gerekiyor. Sadece partililerin değil, bu ülkenin geleceği için, çocuklarımız için, torunlarımız için, güzel bayrağımız için ortak mücadele etmemiz gerekiyor. Ne için? Vatanımız için, ne için? Görkemli Türkiye'yi şaha kaldırmak için. Bunun için mücadele edeceğiz. Bu mücadelede var mısınız? Mücadelenin yolunu söylüyorum yolu çok basit. İster tarlada, ister fabrikada, ister caddede, ister sokakta geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş bir yurttaşımızı ikna edeceksiniz. Diyeceksiniz ki, gel kardeşim sen geçen seçimlerde CHP'ye oy vermedin eyvallah başımızın üstüne. Ama yeni bir süreçteyiz, Türkiye yeni bir sürecin içine giriyor. Bakın 13 yıl kredi verdik biz bunlara 13 yıl. 13 yıldır memleketi yönetiyorlar. Geldiğimiz nokta nedir? 13 yılda 6 milyon 200 bin işsizimiz var. Atanamayan 350 bin öğretmenimiz var, 200 bin dershaneye ihtiyaç duyduğumuz halde. Aylığı 1000 liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var ve yanlış dış politika sonucu bakın bir vatandaşımız, bir hemşeriniz hayatını kaybetti. Libya'da denizde bombalandı ve hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin diyoruz. Az önce ailesine uğradık hep beraber başsağlığı diledik ama yanlış politikanın bize getirdiği farklı bir sonuç var. 2 milyon Suriyelimiz var. 2 milyon Suriyeliye ödenen 5,5 milyar dolar var. Geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş o vatandaşıma diyeceksiniz ki gel kardeşim yeniden başlayacağız, yeni bir sayfa açacağız. Eski siyasi anlayışlarımızı, eski önyargılarımızı bir tarafa bırakacağız. Yeniden yaşanacak bir Türkiye'yi beraber kuracağız. Gel beraber 7 Haziran'da omuz omuza güler yüzle hep beraber sandığa gidelim altıokun altına mührümüzü basalım.

Ben sizden bunun için söz istiyorum. Söz mü? Siz söz verdiniz sözünüzü tutacağınızı çok iyi biliyorum. Ama bende size söz veriyorum her ortamda gün 24 saatse 24 saat, 36 saatse 36 saat sizin için çalışacağım, ülkemiz için çalışacağım, çocuklarımız için çalışacağım, bayrağımız için çalışacağım. Bu güzel ülkede huzur olsun diye sonuna kadar mücadele edeceğim. Bu da benim size verdiğim bir sözdür. Başarı her zaman güzeldir, başarıyı her zaman yürekten kutlamak gerekiyor. Anamur sporun başarısı oldu, şampiyon oldu. Hem sporcuları, hem Anamurluları yürekten kutluyoruz. Umuyorum aynı başarıyı 7 Haziran'da CHP'nin birinci parti olmasıyla yeniden kutlayacağız. Size bu konuda görev düşüyor. Bana da dediğim gibi görev düşüyor. Ortak mücadele edeceğiz, ortak çalışacağız. Ne için çalışacağız? Çocuklarımız için. Ne için çalışacağız? Ülkemiz için. Ne için çalışacağız? Torunlarımız için. Ne için çalışacağız? Bu ülkede yoksulluk olmasın, olmaması için.

17 milyon yoksulumuz var. 13 yılda 17 milyon yoksul. Sözüm söz 4.yılın sonunda CHP iktidarında hiçbir aile ben yoksulum demeyecektir. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacaktır. Yoksulluğu tarihe gömeceğim.

Tabi bu arada güzel Anamur'dan da söz etmemek mümkün değil. Sizin Türkiye'yi besleyen çok güzel markalarınız var. Markalardan biriside Anamur muzu. Zaman zaman kontrolsüz ithalatla bunu sınırlamak istiyorlar. Ama ben şundan kesinlikle eminim. Gerçekten de eminim. Aroması güzel, tadı güzel bir muzunuz var. Üreten herkese şükran borçluyuz. Onların daha fazla kazanması, daha fazla üretmesi bizim boynumuzun borcudur. Asla ve asla Anamur muzunu çikita muzuna ezdirmeyeceğiz. Herkeste bunu çok iyi bilsin.

Neden diyoruz ki, Anamur muzunu çikita muzuna ezdirmeyeceğiz? Nedeni şu; bir ülke üretirse güçlü olur. Bir ülke çalışırsa güçlü olur. Bir ülke istihdam yaratırsa güçlü olur. Bir ülke üretirse yoksulluk olmaz. Bir ülke üretirse herkes kazancından bir şeylerden kar eder, bir şeyler kazanır. Dolayısıyla üreten ülke güçlü ülkedir. O nedenle diyoruz ki, önce üreteceğiz, sonra hakça bölüşeceğiz. Rahmetli Ecevit'in söylediği çok güzel bir şey vardı. "Ne ezen, ne ezilen insanca, hakça bir düzen" aynısını yapacağız. İnsanca, hakça bir düzeni kuracağız.

Şimdi seçim bildirgemizi açıkladık. Dedik ki, güçlü bir sosyal devlet kuracağız. Herkes kazanacak, bu ülkenin işçisi kazanacak, bu ülkenin çiftçisi kazanacak, bu ülkenin esnafı kazanacak, bu ülkenin sanayicisi kazanacak, bu ülkenin emeklisi kazanacak. Yani yarattığımız geliri hakça bölüşeceğiz. Herkes kazanacak. Sözüm söz bir grup kaybedecek. O grubun adı da hortumcular. Onlarda kaybedecek.

Seçim bildirgemizi açıkladık hemen bir sürü menfi propaganda. Efendim CHP gelirse ne olurmuş? Antalya Mersin yolu açılmazmış, dururmuş, inşaat yürümezmiş. Niye yürümesin? Senin 13 yılda bitiremediğini geleceksin göreceksin CHP iktidarında nasıl kısa sürede bitiyor.

Yine bir propaganda efendim CHP gelirse sosyal yardımlar kesilirmiş. Niye keselim, hangi gerekçeyle keseceğiz? Ben söylüyorum, Anamur meydanından söylüyorum Ankara'daki beylerde duysun, köşeyi dönenler duysun, vurguncular duysun. Sosyal yardımları kesmeyeceğiz en az iki katına çıkaracağım. İki katına çıkaracağız derken sanki dünyanın parasını veriyormuşuz gibi. Yok öyle bir şey. İki katına daha çıkarsak biz OECD üyesi ülkeyiz yani bir Almanya'nın, bir Fransa'nın yaptığı sosyal yardımların yine yarısını bulamıyoruz. O nedenle söyledim imkanlar ölçüsünde en az iki katına sosyal yardımları çıkaracağız. Ne söyledim? Hiçbir ailenin geliri CHP iktidarında 720 liranın altında olmayacak. Aile sigortası getireceğiz, her ailenin geliri olacak. Kimseyi kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Aile sigortasında yoksul ailede kadına diyeceğiz ki git bankada bir hesap aç. Hesabını açacak, aylık gelirine bakacağız ne kadar gelir elde ediyor aile? 200 lira. 200 liraysa 520 lirasını devlet ödeyecek. 500 liraysa 220 lirasını devlet ödeyecek. Neden kadının banka hesabına yatırıyoruz? Çünkü evin gelirini, giderini en iyi kadın bilir, mutfağı en iyi o bilir. Harcamayı en iyi o bilir.

Bir şey daha yapıyoruz. Benim inancımda, benim siyaset ahlakımda sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Hiç kimseye sen yoksulsun denmeyecek. Onun yoksulluğunu siyaseten malzeme yapmayacağız ve gidecek işçi gibi, memur gibi, emekli gibi parasını çekecek çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Dolayısıyla sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Sosyal devleti güçlendireceğiz. Bu da bizim 17 milyon yoksula sesleniyorum, 13 yılda senin sorununu çözmediler. 13 yılda 17 milyon yoksul 3 milyon 750 bin hanede oturuyor. Sözüm söz 4. yılın sonunda bu ülkede hiçbir aile ben yoksulum demeyecektir. 21.yüzyılın Türkiye'sinde ben sokaklarında çatık kaşlı insanlar istemiyorum. Hepimiz güler yüzlü olmalıyız, birbirimizi sevmeliyiz, birbirimize inanmalıyız, birbirimizle sokakta karşılaştığımızda güler yüzle merhaba demeliyiz. Birbirimizin derdiyle ilgilenmeliyiz. Benim derdim bu ülkenin büyümesi, benim derdim bu ülkenin kalkınması, benim amacım bu ülkede işsizliğin olmaması. Benim amacım bu ülkede yoksulluğun olmaması, benim amacım ramazan bayramında ve kurban bayramında dedelerin torunlarından kaçmaması. Benim derdim bu ülkede bayrağın özgürce dalgalanması.

13 yıldır oyaladılar. Dünyanın malını götürdünüz. Biz emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz diyoruz, mazotu 1,5 lira yapacağız diyoruz. Sera altı işletmeciliğindeki girdilerin fiyatlarını düşüreceğiz diyoruz. Hemen soruyorlar kaynak nerede, nereden bulacaksın parayı? Sen demiyor muydun Türkiye dünyanın en zengin 19.ülkesi. Ekonomik büyüklük olarak 19. ülkesiyse 17 milyon yoksul nedir? Geçinemeyen emeklinin derdi nedir. Neden çözmedin? Bu ülkede kaynak var. Yalnız ve yalnız bu ülkede namuslu siyaset eksik, dürüst siyaset eksik, ahlaklı siyaset eksik. Ben bu ülkeye getireceğim bunu.

Taşeron işçilik. Dedik ki taşeron işçiliği kaldıracağız. Herkese kadro vereceğiz. Yine koro halinde bağırıyorlar efendim kaynağı nereden bulacaksın. Ne yaptıklarının bile farkında değiller. Sözüm söz iktidar olunca bunlara kurs açacağım. Devlet nasıl yönetilir, hortumlar nasıl önlenir bunlara kurs açacağım. Neden diyorum kurs açacağım? Bakın taşeron uygulamasını anlatayım. Taşeron şu; diyelim ki hastanenin temizlik işi yapılacak veya devlet demir yollarında çalışanlar var taşeron işçisi. İş yapıyorlar. Diğer işçiler gibi iş yapıyorlar. Devlet ne yapıyor? Bir taşeron buluyor diyor ki git işçiyi sen bul. İşçiyi bulup getiriyor. Diyor ki ben sana para vereceğim sende işçiye ver. Şimdi devlet taşerona parayı öderken ayrıca %18 KDV ödüyor. O da götürüyor işçiye ödüyor. Biz ne diyoruz? Devlet olarak sen parayı veriyor musun? Veriyorsun. Kime veriyorsun? Taşerona. Taşeron kime veriyor? İşçiye. Ben ne diyorum? Taşeronu aradan kaldırıyorum ey devlet para mı vereceksin işte işçi götür parasını ver sendikalı olsun, hakları olsun, iş güvencesi olsun. Yarın işten atılır mıyım diye bir kaygı duymasın. Bu kadar basit. Onun için dedim ya ben bunlara kurs açacağım. Devleti nasıl yönettiklerini bilmiyorlar. Neden? Çünkü ceplerini düşünüyorlar vatandaşı değil. Yandaşlarını düşünüyorlar vatandaşı değil.

Biz mücadelemizi yapacağız. Güçlü bir Türkiye için, huzurlu bir Türkiye için, geleceğe umutla bakan vatandaşlarımız için 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. Oyumuzu kullanacağız ve Cumhuriyet Halk Partisini yani Gazi Mustafa Kemal'in partisini inşallah tek başına iktidar yapacağız.

Birde diyorlar ki, efendim CHP iktidara gelirse faizler yükselirmiş. Hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisi. Onlara bizim seçim bildirgesini de gönderdim okusunlar, biraz öğrensinler diye. CHP iktidara gelince faiz borçlarının en az %80'ini sileceğini zaten seçim bildirgesinde yazmış niye yükseltsin? Faiz borçlarının en az %80'ini sileceğiz. Bununda devlete falan yükü hiç yok.

Bakın neden yok onu da anlatayım. Bankaların bu tür alacaklarının miktarı 19 milyar lira. Bu rakamları unutmayın 19 milyar lira. 19 milyar liralık alacağını bankalar varlık yönetim şirketine 2 milyar 800 milyon liraya satıyorlar. Ne kadar alacağından vazgeçiyor banka? 16 milyar 200 milyon liradan vazgeçiyor. Ben ne diyorum? Varlık yönetim şirketine satma kardeşim. Varsa alacağın gel indirim yapıyor musun yap. Ne kadar? En az %80 yapacaksın bir sorun kalmayacak. Varlık yönetim şirketi 2 milyar 800 milyon liraya aldığı 19 milyarlık alacağını tahsil etmek için avukat ordusu tutup milletten parayı tahsil ediyor. O nedenle biz avukatı da bir tarafa bırakacağız, varlık yönetim şirketini de bir tarafa bırakacağız oturup bankalar birliğiyle anlaşacağız faizlerin en az %80'ini sileceğiz. Bütün vatandaşlarımın da bunu çok iyi bilmesi lazım.

Bugün yolum uzun Karaman'a kadar gideceğim. Sizi biraz beklettim özür dilerim. Diğer yerlerde bekleyen vatandaşlarıma dedim ki CHP'yi iktidara taşımak için oy vermeyen bir kişiyi ikna edeceksiniz dedim ve sizde bana söz verdiniz öyle mi? Söz mü? Bende size söz verdim sizin için çalışacağım diye. Sizin için emek harcayacağım, sizin için çalışacağım, sizin için alın teri dökeceğim. Dökeceğim her alın teri size helal olsun diyeceğim. Hiç endişe etmeyin güzel Türkiye'yi, yaşanacak bir Türkiye'yi hep beraber yeniden kuracağız.

Hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Anamur'un doğasını biliyorum, Anamur'un çiftçisini biliyorum, Anamur'un üreticisini biliyorum, Anamur'un kaygılarını da biliyorum. Hepsini biliyoruz. Hiç meraklanmayın bu doğayı bozdurmayacağız. Bu doğaya birilerinin gelip bir şeyler yapmalarına izin vermeyeceğiz. Yok çimento fabrikası, yok şu, yok bu. Tabiatı tahrip eden, çiftçiyi zarara uğratan ürününün bereketinin azalmasına yol açan bütün uygulamalara sözüm söz son vereceğim.

Akkuyu'yu da hiç meraklanmayın göreceksiniz çiftçi ne istiyorsa, Anamurlu ne istiyorsa, Mersinli ne istiyorsa onu yapacağız. Referandum yapacağız, sandığı koyacağız. Sadece orası için değil kapanan belediyeler içinde yapacağız. Belde belediyeleri var kapatıldı. Açmak mı istiyorsunuz sandığı koyacağız, vatandaş benim belediyemi açın diyorsa açacağız. Köy tüzel kişilikleri iade edeceğiz. Muhtarın yetkilerini artıracağız. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi sözüm söz getireceğiz.

Yeni bir sayfa açmamızın nedeni o. Bütün vatandaşlarımdan oy istememin nedeni o. Eski DYP'liler, ANAP'lılar onlara da sesleniyorum gün ayrışma günü değil, gün beraber olma günüdür. Gün bölünme günü değil, gün birlikte ortak hareket etme günüdür. Gün demokrasiyi geliştirme günüdür. Gün herkesin karnının doyması gereken gündür. Gün işsizliğin bitirilme günüdür. Gün CHP günüdür. Gün beraber mücadele etme günüdür.

Tekrar hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı sunuyorum sağ olun, var olun diyorum. Allah'a emanet olun diyorum."

    Çarşamba, 13 May 2015 16:41

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica