Hukuk Devletinin katli

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresi konusundaki kararına ilişkin, "Bu erteleme tam anlamıyla bir hukuk cinayetidir, iktidara bu kadar göbekten bağlı yargı, hukuk devletinin katlidir" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan yaptığı yazılı açıklamada Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresine ilişkin verdiği kararı değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi'nin, iptal hükmünün bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verdiğini ifade eden Tarhan şu değerlendirmeyi yaptı: "Hukuksal açıdan doldurulacak herhangi bir boşluk olmadığından, yasama organına yasa çıkartması için süre verilmesine de gerek yoktur. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi'nin iptal hükmünün yürürlüğünü 1 yıl süre ile ertelemesi, anayasaya aykırılığı tespit edilmiş, hukuksal boşluk da doğurmayacak biçimde iptal edilmiş bir normu hukuka aykırı olarak 1 yıl daha yaşatmaya devam etmek anlamına gelir ki, bu, Anayasanın 153. maddesinde öngörülen yetkinin kötüye kullanılmasıdır. Hele insan özgürlüğü ve yaşamı söz konusu ise bu erteleme tam anlamıyla bir hukuk cinayetidir."
Bir anayasaya aykırı bir yasanın sırf birileri, özellikle iktidar istiyor diye bir yıl daha uygulanmasına izin vermenin bizzat Anayasa Mahkemesi eliyle anayasa ihlali olduğunu savunan Tarhan, şöyle dedi: "Böyle bir kararın oybirliği ile çıkması iktidara bağımlı yargı modelinin de üstün başarısıdır. İktidara bu kadar göbekten bağlı yargı, hukuk devletinin katlidir. Hak hukuk devleti mi demiştik. Onun bir adı da demokrasidir ve ona Mısır'ın olduğu kadar Türkiye'nin de ihtiyacı vardır."

Haber: Yurt Gazetesi

    Pazartesi, 08 Temmuz 2013 14:59

Bağlantılı Konular