Loğoğlu: "AKP’ye düşen, Mısır’ın içişlerine karışmamaktır."

“Bir insan tweet attı diye tutuklanabiliyor ama, elinde pala ile dolaşan bir insan hapse gönderilmiyor. Polis yine halka şiddet uyguluyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, hükümetin Suriye politikasının yanlış olduğunu belirterek, “Mısır’ın da AKP’nin yanlış politikalarının kurbanı olmasına izin vermemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Mısır’da ordunun yönetime el koyması sonucu demokrasi üretme gücünün yok olduğunu, gerginlik ortamının, çatışma ve şiddet ortamına dönüştüğünü ifade etti.

CHP’nin Mısır’daki darbeyi onaylamadığını belirten Loğoğlu, “Ancak uzlaşı fırsatlarını elinin tersiyle iten, anayasayı baskı aracı olarak algılayıp kendi gücünü artırma yönünde değiştiren, rejimi demokrasi doğrultusunda değil dini esaslara dayalı bir yönde değişitirmeye çalışan Cumhurbaşkanı Mursi’nin avukatlığını yapmayı da biz demokrasi savunuculuğu olarak görmüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de Muhammed Mursi’yi abartılı bir şekilde savunanların, özellikle AKP’nin iki amacı olduğunu belirten Loğoğlu, şunları söyledi;

“Birincisi Gezi Parkı olayları nedeniyle Türkiye gündemini değiştirme çabaları. İkincisi Mısır politikalarının çöküşünü gizlemeye çalışmak. Hükümet birden bire demokrasi havarisi kesildi. Darbeye kesin olarak herkesin karşı çıkması gerekiyor. Bu kısmı doğru. Ama Türkiye’de demokrasinin içinde bulunduğu durumu düşündüğümüzde, bu konuda en son söz hakkı olması gereken kurum Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Önce kendi ülkende demokrasiye sahip çıkacaksın, sonra diğer ülkelerde demokrasi savunuculuğu yapacaksın.

AKP’ye düşen, Mısır’ın içişlerine karışmamaktır. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Mısır’a gölge etmemesi gerekir. Suriye’nin içişlerine karışan AKP’nin politikasının komşu ülkeyi getirdiği noktayı görüyoruz. Biz, Mısır’ın da AKP’nin yanlış politikalarının kurbanı olmasına izin vermemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

”O insanın ruh halini düşünebiliyor musunuz?”

Basın toplantısında Gezi Parkı ile ilgili olayları değerlendiren Loğoğlu, hükümetin, “baskı ve şiddet” anlayışında henüz bir değişiklik olmadığını belirtti ve şunları söyledi.

“Polis yine, yapılan tüm eleştirilere rağmen halka şiddet uyguluyor. Bu da yetmiyor, elinde palalarla dolaşan inanılmaz sahnelere şahit oluyoruz. O sahneleri izlerken ne hissettiniz? O tekmeyi yiyen genç kızın halini düşünebiliyor musunuz? Bırakın fiziki acıyı, o insanın ruh halini düşünebiliyor musunuz? Bu, Türkiye’ye yakışmıyor. Tutuklandılar, ne oldu? Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar. Bu ne demek? Yani bir insan tweet attı diye tutuklanabiliyor ama elinde pala ile dolaşan bir insan hapse gönderilmiyor. Bunları kınıyoruz. Bütün bu vicdansızlık karşısında umudumuz yine o Gezi Parkı direnişçilerindedir. Onlar demokrasi, özgürlük istiyorlar. Onlar sokaklarda pala ile dolaşan insanlar istemiyorlar.”

Loğoğlu, 2015 yılının, Ermeni soykırım iddialarının 100. yılı olacağını, Ermenistan Devleti’nin bu konuda yoğun hazırlık içinde olduğuna işaret etti. Ermenistan’ın, söz konusu iddilara ilişkin bir hukuk mücadelesi başlatmayı planladığını ifade eden Loğoğlu, “Bu konuda Adalet ve Kankınma Partisi’ni uyanmaya davet ediyorum. Biz de bu konuda hükümete yardımcı olmaya hazırız” dedi.

    Pazartesi, 08 Temmuz 2013 12:30

Bağlantılı Konular