Gök: "Ankara özel halk otobüslerinde koltuk sayısındaki azalmanın sebebi nedir?"

Levent Gök: "Ankara'da özel halk otobüslerinin ayakta yolcu taşıma kapasitesini aşarak neden olduğu rahatsızlıklar artıyor."

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, kapasite aşılarak alınan çok sayıda yolcunun yarattığı tehlikelerin giderilmesi için Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 10.03.2015

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

1- Ankara'da özel halk otobüslerinin yolcu taşıma kapasitesi nedir?
2- Ankara özel halk otobüslerinde ayakta yolcu taşıma kapasitesi ne kadardır?
3- Ankara özel halk otobüslerinde kaç adet koltuk bulunmaktadır?
4- Ankara özel halk otobüslerinde koltuk sayısındaki azalmanın sebebi nedir?
5- Özel halk otobüsleri ve EGO otobüsleri hangi aralıklarla denetlenmektedir? Denetlemeler sonunda yaptırım uygulanan araç ve sürücü sayısı nedir? Ne tür yaptırım uygulanmaktadır?
6- Ayakta yolcu taşıma kapasitesi belirlenmiş olmasına karşın kapasitenin çok üzerinde ayakta yolcu alındığı ve yolcuların bundan büyük rahatsızlık duyduğu yaygın şikâyetlerden bilgi sahibi misiniz?
7- Otobüslerde gerekli denetimlerin sıklıkla yapılması, otobüslerin kazancını da kollayacak, kaza riskini artırmayacak ve yolcuların rahat yolculuk yapmalarını sağlayacak çareleri tüm taraflarla görüşecek bir platform oluşturmayı düşünüyor musunuz?"

    Salı, 10 Mart 2015 17:41

Bağlantılı Konular