Erdemir: "Farklı kesimler bir anlamda öcüleştiriliyor, şeytanlaştırılıyor"

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın eleman alımlarına ilişkin açıklamasına, "Farklı kesimler bir anlamda öcüleştiriliyor, şeytanlaştırılıyor." dedi.

Aykan Erdemir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de 5 yıldır yapılan anma törenlerinin dün ilk kez Ankara'da düzenlediğini anımsattı. Erdemir, Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Töreni'nin önümüzdeki yıl Meclis'te düzenlenmesini önerdi.

Törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yanı sıra iktidar ve muhalefetin katıldığını ve Türkiye adına doğru bir mesaj verildiğini ifade eden Erdemir, "Tarihin gördüğü en büyük insanlık suçuna karşı iktidar ve muhalefet birlik, beraberlik oldu." dedi.

Aykan Erdemir, 2009'dan bu yana Uluslararası Holocaust Anma İttifakı'nın (IHRA) gözlemci üyesi olan Türkiye'nin, Müslüman çoğunluğa sahip tek tam üye statüsüne geçmesini diledi. Avrupa'da İslamofobi, antisemitizm, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın yükseldiğine dikkati çeken Erdemir, tüm bu aşırı eğilimlerle ancak birlikte mücadele edilebileceğini vurguladı.

Anma törenlerinin önümüzdeki yıl Meclis'te düzenlenmesini öneren Erdemir, "Türkiye, tüm partiler düzeyinde her türlü nefret ve ayrımcılığa karşı birlik ve beraberlik olduğunu, insanlığa karşı işlenen tüm suçların karşısında TBMM'nin her daim hak ve hukukun yanında olduğunu dünyaya ilan etsin. Ortadoğu ve Avrupa'da aşırılık ve radikalizm yükselirken TBMM'den verilecek bu mesajı bütün dünya duyacaktır." diye konuştu.

Hükümetin en yetkili ağızlarından nefret dili yükseltiliyor
Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın eleman alımlarına ilişkin açıklamasına, "Farklı kesimler bir anlamda öcüleştiriliyor, şeytanlaştırılıyor." dedi.

"MİT raporuyla memur alımına ne diyorsunuz?" sorusuna Erdemir şöyle dedi; "Toplama kamplarına giden, soykırıma giden, gaz odalarına giden yol ötekileştirmeyle başlamıştır. Türkiye'de medya aracılığıyla, hükümetin en yetkili ağızlarından, hükümete yakın kanaat önderleri aracılığıyla nefret dili yükseltiliyor. Toplum kutuplaştırılıyor. Daha da önemlisi farklı kesimler bir anlamda öcüleştiriliyor, şeytanlaştırılıyor. Unutmayalım ki dünya tarihindeki tüm önemli katliamlar, soykırımlar bu tür süreçlerin sonunda yaşanmıştır. Türkiye'de de gerek devletin, kamunun kendi vatandaşlarına karşı gerekse toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine yönelik şiddetini engellemek istiyorsak, nefretini engellemek istiyorsak hepimiz sorumlu davranmak zorundayız. Ne yazık ki bugün Cumhurbaşkanı'ndan Başbakan'a, bakanlardan milletvekillerine uzanan bir süreçte bu yaptığım uyarıların hiç dikkate alınmadığını görüyorum. Gelecekteki ayrışmanın, kutuplaşmanın, bölünmenin, şiddetin bugün temellerinin atıldığını görüyorum."

    Çarşamba, 28 Ocak 2015 14:54

Bağlantılı Konular