"Bu savcı, falcı gibi bir savcı, kanun'un değişeceğini 20 gün önceden öngörmüş"

Veli Ağbaba: "AKP, 10 Ay sonra - yargıyı istediği gibi dizayn etmiş olacak ki, herhangi bir operasyon korkusu kalmadı ki - değişiklik eski haline getirildi ve "makul" şüphe tekrar kanuna koyuldu. Hakkımdaki fezleke, kanunda olmayan maddeye göre hazırlanmış."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hakkındaki fezlekenin kanunda olmayan bir maddeye dayandırıldığını belirterek yazılı açıklama yaptı ve şunları söyledi;

Kamuoyunda çok tartışılan "makul şüphe" geçtiğimiz yılın Şubat ayına kadar kanunda yer alıyordu. Ancak 17-25 Aralık operasyonundan sonra Şubat 2014'te madde değiştirildi. İktidar bu maddeye göre "makul şüpheli" olmaktan korktuğu için, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 116ıncı maddesinin fıkrasında yer alan "makul" kavramı çıkarıldı ve "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi getirildi.

AKP, 10 Ay sonra – yargıyı istediği gibi dizayn etmiş olacak ki, herhangi bir operasyon korkusu kalmadı ki - değişiklik eski haline getirildi ve "makul" şüphe tekrar kanuna koyuldu. Hakkımdaki fezleke, kanunda olmayan maddeye göre hazırlanmış.

"Makul şüphe" kavramının 10 ay içerisinde çocuk oyuncağı gibi kanuna bir eklenmesi bir çıkarılması bir tarafa, hakkımda hazırlanan fezlekede, hukuk ayaklar altına alınmış. En temel hukuk kuralı çiğnenmiş. Ceza hukuku, isnat edilen suçun işlendiği tarihteki kanun maddesi uygulanır diyor. Ben hukukçu değilim, ancak benim suç işlediğimin iddia edildiği tarihte kanunda "makul şüphe" kavramı mevcut olmamasına rağmen makul şüpheye dayandırılmış fezlekem.

Benim hakkımdaki fezleke 13 Kasım 2014'te hazırlanıyor. Makul şüphe, Kanuna 2 Aralık 2014'te tekrar giriyor. Yani fezleke, yasa değişikliği olmadan 20 gün önce hazırlanmış olmasına rağmen "makul şüpheye" dayandırılmış.  Olmayan bir maddeye göre hakkımda fezleke hazırlanmış. Yasada "makul şüphe" yokken savcı bey benim hakkımdaki iddiayı makul şüpheye dayandırmış. Demek ki savcı "makul şüphenin" kanuna gireceğini önceden bilebilme yeteneğine sahip
."

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 21 Ocak 2015 09:24

Bağlantılı Konular