Akkaya: “Hükümetin,emekli aylıkları ve intibak konusunda gerçeği bir yana bırakıp, pembe tablolar çizdiğine şahit oluyoruz”

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya yaptığı basın açıklamasında emeklilerin ve çalışanların ücretlerine yapılan küçük artışı eleştirerek şöyle dedi: “İntibak Yasası’nı aylarca gündemde tutan, onlarca gazete ve televizyonda haber yaptıran ve propaganda yapan hükümetin aslında Emeklilere hiçbir katkı sağlamadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Temmuz ayında açıklanan zam oranları göz önüne alındığında AKP’nin emeklilere sadece açlığı reva gördüğü anlaşılmaktadır.

Açıklanan rakamlara göre:
-  Memur emeklisinin taban aylığı 32 lira 89 kuruş

-  En düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığı 29 lira 43 kuruş

-  En düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı 21 lira 7 kuruş

-  En düşük işçi emeklisi aylığı, 2008’den önce emekli olanlar için 36 lira 66 kuruş

-  En düşük işçi emeklisi aylığı, 2008’den sonra emekli olanlar için 28 lira 37 kuruş arttırılmıştır.

Yapılan komik artışlar da dâhil edildiğinde, emeklilerimizin %85’i açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edilmiştir.

AKP’li bir bakanın “800 TL iyi para” demesi gibi, Erdoğan da, “Emekliler için açlık sınırının altında maaş iyidir!” derse kimse şaşırmamalıdır. Çünkü AKP hükümeti gerçeklerle bağını koparmış ve ülkemizi felakete sürüklemektedir.
Emekli aylıklarını insanca yaşanacak seviyeye çıkarmak yerine milyonlarca dolarlık biber gazı ithal eden, onlarca yeni TOMA siparişi veren hükümet yanlış yoldadır. Emeklileri anlamak, onların taleplerine kulak vermek yerine boş laflarla, sözde intibak yasasıyla her şey tozpembeymiş gibi tablolar çizen hükümet yanlış yoldadır.

Emeklileri, sorun olarak gören AKP zihniyeti yanlıştır. Emeklileri, kandırılacak insanlar olarak gören AKP yaklaşımı vicdansızdır. Emeklilere açlık sınırının altında maaş veren AKP anlayışı zalimdir. Mevcut gelir kalemleriyle dahi emeklilerin insanca yaşayabilecekleri bir sistem yaratmak mümkündür.
CHP olarak emeklilerin sorunlarının çözülebileceğini, hak ettikleri yaşama ulaşabileceklerini biliyoruz. Gerçek bir intibak yasasıyla emeklilerin huzurlu bir emeklilik yaşamalarını sağlayacak projelerimiz sırada bekliyor.
Hükümeti ve Erdoğan’ı, içinde yaşadıkları hayal âleminden bir an evvel çıkarak, başta Emekliler olmak üzere, halkın taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz.”
 

    Cuma, 05 Temmuz 2013 11:10

Bağlantılı Konular