Tanrıkulu, ehliyetler değiştirilirken ödenecek değerli kağıt bedelini TBMM gündemine taşıdı.

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Ehliyetlerinin değiştirilmesini öngören madde uyarınca 24 milyon sürücü 101 lira tutarında “Değerli kağıt bedeli” ödeyecek ve ehliyetler süreli hale getirilecektir. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Genel Kurulda da ele alınarak yasalaşması beklenen Torba Kanun Teklifi ile sürücüler 101 lira tutarında “Değerli kağıt bedeli” ödeyecekler. Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı, yeni ehliyetlere cip takılarak Avrupa standartlarına uygun hale getirileceğini söylemiştir. Sürücü belgelerinin artık ömür boyu kullanılmayacağını vurgulayarak, “Sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak. 5 yılda bir periyotlarla yenilenecek. Sürücü Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek” demiştir.

Bu bağlamda;
1.    24 milyon sürücünün 101 lira tutarında ödeyeceği “Değerli kağıt bedeli” toplam tutar nasıl değerlendirilecektir?
2.    Sürücü belgeleri süreli hale getirileceğinden, bu belgeler 5 yılda bir değişirken sürücüler her 5 yılda bir “Değerli kağıt bedeli” ödeyecek midir?
3.    Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyeceği iletilmiştir. Ehliyet belgesi yenileme sürecinde ehliyet belgesinin tekrar verilemeyeceği sağlık sorunları hangileridir?”

    Cuma, 05 Temmuz 2013 09:28

Bağlantılı Konular