Atilla Kart'tan AKP'ye yeni sorular

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Konya Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İşleri Kurumu’nda yaşanan kadrolaşmayla ilgili, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

İşte çok çarpıcı iddiaların bulunduğu o soru önergesi:
“AKP İktidarlarında “eş, dost, ahbap, akraba, cemaat” ilişkileriyle acımasızca sürdürülen bir kadrolaşma söz konusudur. Devleti parselleyen bir anlayışla vatandaşlarımız arasında ayırımcılık yapılmaktadır. Devlet nüfuzu ve yetkisi kötüye kullanılmaktadır. Nepotizm-akraba kayırmacılığı kamu yönetiminde egemen hale gelmiştir. “Nasıl olsa Siyasi İktidar Biz’i himaye eder…” anlayışı , ayrımcılığın Kurumsal ve organize boyutlara ulaşmasına yol açmıştır.

Bu uygulamanın en bariz örneklerinden birisi de Konya Büyükşehir Belediyesi-KOSKİ-(Su Kanalizasyon işleri) bünyesinde yaşanmaktadır. Tarafımıza ulaşan bilgilere göre;

M.S. , M.C, M.S.S, F.Ö, M.E, M.A (AKP İl Başkanı Ahmet Sorgun’un akrabaları) ,
F.F.K, Y.K (KOSKİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Köseoğlu’nun oğulları),
H.A.A (Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yeğeni),
S.D (Büyükşehir APK Daire Başkanı Lütfü Dülger’in oğlu),
S.G (Büyükşehir Nikah Salonu -emekli- Müdürü Ali Gökçek’in akrabası),
A.Ç (KOSKİ Eğitim Şube Müdürü Eyüp Çelik’in yeğeni),
E.G (Karatay Belediye Başkan Vekili Ömer Gül’ün oğlu),
F.Y ( KOSKİ Personel Daire –emekli- Başkanı Süleyman Yıldırım’ın oğlu),
M.A.K (KOSKİ Su işleri Daire Başkanı Bayram Kahveci’nin oğlu),
H.Y (KOSKİ Su İşleri Daire Başkanlığından Efraim Yenilmez’in oğlu),

Sözleşmeli personelin, Torba Kanun uygulamasıyla kadroya alınmasıyla ilgili yasal süreç devam ederken; KOSKİ bünyesinde göstermelik ve şekli sözleşmeler yapılarak, yukarıda adı geçen kişilerle sözleşmelerin yapıldığı ifade ve iddia edilmektedir. Kabul etmek gerekir ki; adı geçen kişilerin sözleşme tarihleri, bu tarihlerin gerçeğe uygun olup - olmadığı yönünde yapılacak idari tahkikat ile gerçek tablo ortaya çıkacaktır.

Buna göre;

(1) Yukarıda adı geçen ve sözleşme ilişkisi sonucu KOSKİ bünyesinde çalışmaya başlayan bu kişiler ile diğer kişilerin akrabalık ilişkileri doğru mudur?
(2) Bu kişiler KOSKİ bünyesinde hangi tarihte işe başlamışlardır? Fiili olarak görev yapmaları söz konusu mudur? Benzeri durumda olan başka kişiler var mıdır?
Konya Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri bünyesinde son 6 ayda sözleşme ilişkisi kurulan personel sayısı nedir?
(3) Tüm bu iddialar ve bulguların bihakkın tahkiki için, idari ve adli süreci başlatma sorumluluğunu ve özgüvenini gösterebilecek misiniz?”

 

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 04 Temmuz 2013 16:17

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica