"CHP iktidarında üniversiteleri özerk, demokratik, özgür yerler haline getireceğiz"

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, üniversitelerin çalışanlarının tahakküm altına alındığı bir korku ortamına dönüştürüldüğünü ifade etti.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, "demokratik üniversite, akademik özgürlük ve iş güvenceli gelecek" mücadelesi veren üniversite emekçilerinin türlü mobbing, baskı, sürgün, soruşturma, gözaltı, tutuklamalarla sindirilmeye çalışıldığını" savundu.

Öğretim elemanlarının, mevsimlik işçi gibi çalıştığını öne süren Demir, şunları kaydetti; "Meslekleri, ekmekleri ve geleceklerinin 'padişah rektörlerin' iki dudağının arasında, bir imzasının ucunda, akademik özgürlüğün yok sayıldığı bir ortamda var olmaya çalışmaktadırlar. Bilim insanları açıkça fişlenmekte, korkutulmakta ve mesleklerini yapmaları engellenmektedir."

Nurettin Demir, CHP iktidarında üniversiteleri özerk, demokratik, özgür yerler haline getireceklerini ifade ederek, "Üniversiteler baskılarla değil, araştırmalarla uğraşacak. 12 Eylül ürünü YÖK'ü kaldıracağız." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 15 Aralık 2014 11:51

Bağlantılı Konular