CHP Enternasyonal kuruluyor

Ankara’da üç günlük bir çalıştay yapan CHP Yurt Dışı Birlikleri toplantısı sona erdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya gelen CHP Yurt Dışı Birlik temsilcileri, Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı, eğitim, emeklilik, çifte vatandaşlık, bedelli askerlik, yurt dışının yeni bir seçim bölgesi olarak kabule dilmesi gibi konuları ele aldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu yurt dışından gelen temsilcilere yedi saat zaman ayırarak yurt dışı örgütlenmesine ayrı bir önem verdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu ayrıca sorunların bilincinde olduğunu belirterek özellikle yurt dışındaki vatandaşların CHP için ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da “Yurt Dışı Birlikleri; gerek partimiz gerek ülkemiz için yurtdışında etkili ve karar alım süreçlerinde önemli bir aktör haline gelecektir. Bu bağlamda, CHP Enternasyonal’in kurulmasına yönelik çalışmalar ivedilikle başlatılacaktır” dedi. Loğoğlu ayrıca şunları kaydetti:
“Ülkemiz önemli ve kırılgan bir süreçten geçmektedir. Üniversitesi, yargısı, sanat, iş dünyası, medyası ve emekçileriyle tüm toplum baskı altındadır. Bizi biz eden değerlerimizi yok etmeye çalışan ve nefret politikalarını yaygınlaştıran iktidarın otoriter, vurdumduymaz tutumu sertleşmektedir. Toplumun farklı kesimleri arasında var olan köprüleri yıkmaya kararlı olan AKP iktidarı, yüzünü kuruluşundan bu yana batıya ve uygarlığa çevirmiş ülkemizin, bağlarını da koparmaya çalışmaktadır. Barışçıl tutumuyla dünya üzerinde taraflı tarafsız her kesimin güvenini kazanan ülkemizin, bu karanlık dönemde temel dış politika tercihi değiştirilmekte ve emperyal çıkarlar uğruna çatışmalarda taraf durumuna düşürülmektedir.”

Loğoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıya ayrıca Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan Toprak, Perihan Sarı, Sencer Ayata, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, Milletvekilleri Osman Korutürk, Süleyman Çelebi, Durdu Özbolat, Müslim Sarı, Mehmet Ali Ediboğlu, Atilla Kart, Atilla Emek ve Ülkü Caner de katıldı.

CHP’ye büyük sorumluluk düşüyor
Üç günlük çalıştayın ardından bir açıklama yapan CHP Yurt Dışı Örgütlenme Koordinatörü Ali Kılıç ise “Böylesine zor ve önemli bir dönemde Türkiye’yi uygarlık ve demokrasiyle buluşturan Cumhuriyet Halk Partisi’ne büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Gücünü 90 yıllık Cumhuriyet’in temel değerlerinden alan, yüzü evrensel sosyal demokrat ilkelere dönük CHP, kararlı duruşunu bu zor süreçte de sürdürecektir. Partimiz Yurtdışı Örgütlenme Çalışmalarına son derece önem vermektedir. Partimiz yurt dışında etkin ve güçlü bir yapıya sahip olacaktır. CHP Yurt Dışı Birlikleri, toplumun tüm katmanlarını kucaklayarak Sosyal Demokrat görüşün ortak adresi ve Avrupa’nın güçlü bir dinamiği olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Haber: Hamburg Haber

    Pazar, 30 Haziran 2013 13:29

Bağlantılı Konular