Ağbaba: "İnançer cahil değilse, gerici ve bağnazdır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 5 Aralık’ta TBMM'de düzenlenen "Hz. Mevlana'yı Anlamak" isimli bir konferansta, Ömer Tuğrul İnançer isimli şahsın, cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine yönelik kullandığı ağır ifadeler sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Veli Ağbaba'nın açıklaması ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e yönelttiği soru önergesi şöyle:

İnkilap/İnkılap tartışması gerici ve bağnaz bakış açısının tezahürüdür. Aydınlamadan nasibini alamamış, Cumhuriyet kazanımlardan rahatsız olan belli bir çevrenin yıllardır sürdürdüğü açık bir provakasyondur. Bu dar kafalı zihniyet ile Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana çok mücadele verildi. Hala da veriyoruz. Kulluk rejiminden kurtulmayı "köpekleştirme" diye yaftalayan bu gerici kafanın TBMM çatısı altında konuşmasına bu sapkın fikirlerinin buradan dillendirmesine izin verenleri kınıyorum. Bu durumun "ifade özgürlüğü" ile açıklanamayacağının farkedilmesi gerekirdi.

Veli Ağbaba'nın Meclis Başkanı Çiçek'e yönelttiği sorular şu şekilde:

1- "Hamile kadınlar sokağa çıkmasın" diyen bir şahsın, Meclis çatısı altında Hz. Mevlana hakkında bir panele konuşmacı olarak çağrılması Başkanlığınızın bir kararı mıdır? İlgili izin Genel Sekreterliğe bağlı hangi Başkanlık tarafından verilmiştir? Tarafınızın konuyla ilgili bilgisi var mıdır?
2- "Hz. Mevlana konusunda en yetkin fikir adamlarından biri" olarak değerlendirdiğiniz bir şahsın Meclis çatısı altında gerici ve bağnaz cümleler sarf etmesi hususunda şahsınız bir açıklama yapacak mıdır?
3- Cumhuriyet kazanımlarına "köpekleştirme" diyerek saldıran bir şahsın Meclis Başkanlığı himayesinde panelde konuşması olması "ifade özgürlüğü" açısından değerlendirilebilir mi?
4- Gelen eleştiriler karşısında "Görüşleri şahsidir" şeklinde yapmış olduğunuz savunmanın yeterli olduğunu düşünüyormusunuz? Meclis'in konumunu ve değerini sorgulatan bu olay karşısında istifa etmeyi düşünüyor musunuz?"

    Pazartesi, 08 Aralık 2014 14:46

Bağlantılı Konular