Genel Başkan Yardımcısı Matkap, “Bugün Türkiye olağan dışı gündemden geçiyor” dedi.

“CHP olarak bundan 20 yıl önce Cumhuriyet tarihinin en büyük vahşetiyle yaşamlarını yitirmiş, diri diri yakılan Cumhuriyet şehitlerini anmaya gittik.”

“İç borçlarımız 95 milyar dolardan 230 milyar dolara çıktı. Dış borçlarımız bu on yılı söylüyorum, 130 milyar dolardan 340 milyar dolara çıktı. Ama sanki Türkiye’nin hiç borcu yokmuş gibi bir algı yapılıyor.”

Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, “Türkiye’de gündemin ilk maddesi demokrasi. Bugün Türkiye olağan dışı gündemden geçiyor” dedi.

Matkap, Yozgat’ta düzenlediği basın toplantısında, 20 yıl önce 2 Temmuz 1993′de, Sivas’ta “Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri”ne katılan 37 kişinin Madımak Oteli’nde yakılarak katledildiğini belirterek, olayın aydınlatılamadığını kaydetti.

Uzun dönemdir Türkiye’nin demokrasi sınavı verdiğini belirten  Matkap “Türkiye’de gündemin ilk maddesi demokrasi. Bugün Türkiye olağan dışı gündemden geçiyor. CHP olarak bundan 20 yıl önce Cumhuriyet tarihinin en büyük vahşetiyle yaşamlarını yitirmiş diri diri yakılan Cumhuriyet şehitlerini anmaya gittik. Orada emek ve demokrasi kuruluşlarıyla bir arada olduk. Yakınlarının acılarını paylaştık” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin gösterildiği gibi iyi gitmediğini de belirten  Matkap söyle dedi;

“Ekonominin çok düzgün gittiği söyleniyor. IMF’ye borcumuzun ödendiği söyleniyor. Gerçekte durum bu değil iç borçlarımız 95 milyar dolardan 230 milyar dolara çıktı. Dış borçlarımız bu on yılı söylüyorum, 130 milyar dolardan 340 milyar dolara çıktı. Ama sanki Türkiye’nin hiç borcu yokmuş gibi bir algı yapılıyor. Bu on yıllık dönemde AKP iktidarı 1,5 trilyon harcadı. AKP iktidara gelene kadar ki 56 yılda iş başına gelen hükümetler 775 milyon dolar harcadı.”

Matkap, yerel seçimde belediye başkan adaylarının netleşmeye başladığını ifade ederek, CHP’nin yerel seçimlerde oyunu arttıracağını söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 03 Temmuz 2013 09:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica