CHP işçilerin sağlık güvenliğinin takipçisi

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi Çaykur Salarha Çay Fabrikası'nda meydana gelen kaza sonucu yaralanmayı TBMM'nin gündemine getirdi.

Hamzaçebi'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle:

"Tarafıma intikal eden bilgilere göre 31 Mayıs 2014 Cumartesi günü Çaykur Salarha Çay Fabrikası'nda bir kaza meydana gelmiş ve İbrahim YAMAN adlı işçi elini kıvırma makinesine kaptırarak orta parmağının parçalanması suretiyle yaralanmıştır. Fabrikada bir revir bulunmaması, hatta sargı bezi dahi olmaması nedeniyle yaralanan işçi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmış fakat hasar gören orta parmağı işlevini yitirmiştir.

Yaralanan işçinin buhar kazanlarında ateşçi olarak çalıştığı, buhar kazanlarının özelleştirilmesi sonrasında uzmanlık alanı dışında bir iş olarak kıvırma makinelerinde, herhangi bir eğitim verilmeden çalıştırıldığı belirtilmiştir. Bunun yanında sözü edilen fabrikada başka işçilerin de uzmanlık alanları dışında çalıştırıldığı, gerekli eğitimlerin verilmeden görevlendirildikleri gelen bilgiler arasındadır.

Bu nedenle;

1-  Salarha Çay Fabrikası'nda neden gerekli sağlık ekipmanları bulunmamaktadır?
2-  187 işçi ve 20 memurun, toplamda 207 çalışanın görev yaptığı bu fabrikada çalışanların sağlık güvenliği ile ilgili önlem alınmaması nasıl açıklanmaktadır?
3-  Sözü edilen fabrikanın denetimleri yapılmakta mıdır? 31 Mayıs 2014 tarihinden önce son denetim hangi tarihte yapılmış, hangi sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlarla ilgili ne gibi önlemler alınmıştır?
4-  İşçilerin uzmanlık alanları dışındaki işlerde eğitim verilmeden çalıştırılması nasıl açıklanmaktadır? Fabrikada kaç işçi niteliklerinin olmadığı işlerde görevlendirilmiştir?
5- Çalışanlara verilmesi gereken eğitim neden sağlanmamaktadır?
6-  İbrahim YAMAN adlı işçinin geçirdiği kaza ile ilgili soruşturma açılmış mıdır? Tespit edilen sorumlular hakkında ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?
7-  İbrahim YAMAN adlı işçinin ve ailesinin mağduriyetinin giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapılmıştır?"

    Cuma, 14 Kasım 2014 16:45

Bağlantılı Konular