CHP'li belediyelerin yardımları Türkmenlere ulaştı

CHP Kerkük'te gönülleri de, çıplak ayakları da ısıttı, CHP'li belediyelerin yardımı Türkmenlere ulaştırıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Amasya Milletvekili Ramis Topal, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan'dan oluşan CHP Heyeti IŞİD tehdidi altındaki Kerkük'e yardım götürdü.

Kerkük'te çeşitli temaslarda bulunan heyet, Telafer'den kaçarak Kerkük'deki kampa sığınan Türkmenlere TIR'larla  gıda ve kıyafet yardımında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Milletvekilleri Sena Kaleli, Ramis Topal, Mehmet Hilal Kaplan, Ahmet Toptaş, Mevlüt Dudu ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan'dan oluşan CHP Heyeti güvenlik önlemleri altında Erbil'den  karayoluyla Kerkük'e hareket etti. Yaklaşık 2 saat süren 80 kilometrelik karayolu yolculuğunun ardından Kerkük'e ulaşıldı. Heyet, can güvenliği nedeniyle otel yerine Türkmeneli Vakfı'nın Misafirhanesi'nde konuk edildi. CHP heyeti vakfın karşısındaki Türkmen İlkokulu'nu ziyaret etti. Burada CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve milletvekilleriyle Dokuzcan öğrencilerle sohbet etti. Ağbaba, öğrencilerin isteği üzerine yardımcı eğitim kitabı gönderme sözü vererek öğrencilerin yanından ayrıldı.

IŞİD tehdidi altındaki Kerkük'te yoğun güvenlik önlemleri altında temaslarını sürdüren CHP heyet Kerkük Valisi'ni ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi'yi de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, "Bize güç verdiniz. Bu gibi ziyaretler kesinlikle burada olan halkın yanındalar anlamına gelir. Getirdikleri insani yardım herkese uzatılmıştır. Türk dünyasının Türk varlığını korumak için herkese ihtiyacımız vardır. Milletvekillerin buraya gelmesini Türkmen halkının sahipsiz değiller mesajını vermektedirler. Bu IŞİD'in yaptıkları oyunlar sona ersin. En çok zarar gören Türkmenler olmuştur.150 bin kişiye yakın Türkmen aile göçe maruz kalmıştır. Bunların tekrar dönmeleri için hep beraber plan çizmekteyiz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, "Haziran ayından bu yana bu coğrafyada bir katliam yaşanıyor. En çok etkilenenlerden biri de Türkmenler. Türkmenler bu coğrafyada yok edilmeye çalışılıyor. Bölgede yaşayan bütün insanların düşmanı olan IŞİD'in mutlaka bitirilmesi gerekiyor. IŞİD varlığını sürdürdükçe buradaki katliamlar devam edecek. Maalesef Türkmenlerin sesi şimdiye kadar çok fazla duyulmadı. Bizim amacımız Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı durumu kamuoyuna aktarmak. CHP olarak dayanışmamız sonuna kadar sürdüreceğiz ve sonuna kadar sizin yanınızdayız" dedi.

Heyet ardından, Türkmeneli Vakfı'na ait Kerkük Şifa Sağlık Merkezi'ni ziyaret etti. Daha sonra da merkezin bahçesindeki Kadıköy, Maltepe, Ataşehir, Beşiktaş, Büyükçekmece Şişli ve Bakırköy Belediyelerinin hazırladığı ve 7 TIR'la gönderdiği içinde çadır, battaniye yatak, kuru gıda, konserve ve kışlık giyecek gibi insani yardım malzemeleri TIR'ları Türkmeneli İşbirliği Vakfı Irak Sorumlusu Talat Zülal'a teslim edildi. Bu gelen insani yardım malzemelerinin kış döneminde çok önemli olduğunu belirten Zülal, "Bu işte emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Irak ve Türkmeneli bölgesinde ilk defa bu kadar kalabalık bir CHP'li milletvekili heyetinin gelmesi bizi gururlandırmıştır. Bizim maneviyata ihtiyacımız var. Gerçekten Irakta durumumuz çok zor. Türkmenler asimile edilmektedir. Lütfen mazlum halkın sesini Türkiye'ye duyurun.. Bu sene hakikatken ağır bir darbe yedik özellikle Türkmenler. Gerçekten yardım bekliyoruz. Bu yardımlar son olmasın" dedi.

Teslimat sonrası heyet Kerkük Emniyet Müdürü Jemal Taher Baker'i ziyaret etti.

Heyet, ardından IŞİD nedeniyle Telafer'deki evlerini terk ederek Kerkük’de kurulan çadırkentte yaşamını sürdüren Türkmenleri de ziyaret etti.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 10 Kasım 2014 11:17

Bağlantılı Konular