Erdoğan Toprak: “DİSK’in araştırmasına göre temmuz ayında bir asgari ücretli günlük gıda harcaması için sadece 9 lira ayırabilecek.”

“Bir asgari ücretlinin bir buzdolabı almak için 25 ay çalışması gerekiyor. Bu da mı faiz lobisinin oyunu”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak AKP’nin ülke gerçeklerinden koptuğunu, fakir fukara ve garip gurebayı açlığa, yoksulluğa mahkum ettiğini belirterek, AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini dile getirdi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması şöyle: “DİSK’in resmi kurumların (TÜİK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) istatistikleri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, ‘eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli Temmuz 2013 tarihinde elde edeceği geliri ile gıdaya ancak 9 lira 44 kuruş ayırabilecek. Buna göre asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 2,36 TL olurken, öğün başına bu tutar sadece 79 kuruş düzeyinde kalmakta. Öğün başına 79 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 25 ay çalışması, 258 TL’ye barınması ve ısınması, çocuk başına 3 TL’lik eğitim harcaması ile çocuklarını yetiştirmesi bekleniyor.

Rapora göre Mayıs 2013 tarihi itibari ile ortalama kira bedeli 558 TL’yi bulurken, asgari ücretlinin kira ve diğer konut harcamaları için ayırabildiği tutar sadece 258 TL. Bu tutar sağlıksız çevre koşullarında yaşandığının da temel göstergesidir.

Bütün bu veriler AKP’nin fakirliği, yoksulluğu, açlığı daha da derinleştirdiğini göstermektedir. Hep söyledik AKP yoksulluğu bitirmek istemiyor, yoksulluğu yönetmek istiyor. Kendisine yönelik her protestonun arkasında dış mihrak arayan AKP’ye soruyorum, bir asgari ücretli günlük gıda harcaması için sadece 9 lira ayırabilecek Bu da mı dış mihrakların oyunu? Bir asgari ücretlinin bir buzdolabı almak için 25 ay çalışması gerekiyor. Bu da mı faiz lobisinin oyunu? AKP ülke gerçeklerinden kopmuştur. Fakir fukarayı ve garip gurebayı açlığa, yoksulluğa mahkum etmiştir. Böyle bir zihniyet ve yaklaşımla ülke yönetilemez. Ülke sorunlarına çözüm bulmak yerine her sorunun ve demokratik protestonun ardında dış güçler arayan AKP dönüp asgari ücretlileri neden bu olumsuz koşullara mahkum ettiğini kendine sormalıdır.”

    Pazartesi, 01 Temmuz 2013 13:38

Bağlantılı Konular