Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı'na, LYS'de bu yıl il başarı sıralamasının açıklanmamasının nedenini sordu

Sezgin Tanrıkulu’nun Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“ÖSYM, bu yıl yeni bir uygulamaya giderek il başarı sıralamasını Milli Eğitim Bakanlığı’yla yaptığı görüşme neticesinde açıklamama kararı almıştır. Türkiye’de bölgeler arası eğitim olanaklarına erişim konusunda yaşanan eşitsizliği ortaya koyan bu sıralamanın açıklanmama kararı, eşitsizliği gizlemekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinin giderek derinleşen eğitim olanaklarına erişememe sorununu gidermek yerine, bu eşitsizliği gizlemeye çalışmak kabul edilemez. Kamuoyundan bu bilginin saklanması, eğitim sistemindeki problemleri çözmekle hiçbir ilişkisi olmadığı da açıktır.

Bu bağlamada;
1-    ÖSYM’nin bu yıl LYS’de il başarı sıralamasını açıklamamasının nedeni, bölgeler arası eşitsizliğin gizlenmesi midir?
2-    ÖSYM Başkanı Ali Demir’in açıklamasına göre başarı sıralamasının açıklanmamasına, Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapılan görüşmeden sonra karar verilmiştir. Söz konusu görüşmenin konusu ve detayları nelerdir?
3-    2013 LYS il başarı sıralaması nedir? En başarılı il ile en başarısız iller hangileridir?
4-    Önceki yıllarda kamuoyuyla paylaşılan il başarı sıralamasının yarattığı tartışmalar ve hükümetin iller arası başarı farkını gidermeye yönelik tedbirler almamasıyla ilgili eleştiriler, bu seneki kararda belirleyici olmuş mudur?
5-    İller ve bölgeler arasında, başarı konusunda ortaya çıkan eşitsizliğin giderilmesi için herhangi bir tedbir almakta mısınız? Bu eşitsizliği gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

    Salı, 02 Temmuz 2013 10:18

Bağlantılı Konular