"İktidar talimat vereceği yargı istiyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan'dan HSYK uyarısı: "Ucu iktidara uzanan dosyalar yeni Kurul'un sorumluluğunda, bu dosyalara her türlü etkiyi ortadan kaldırmak gerekir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Pazar günü yapılan seçimle son 10 üyesi belirlenen HSYK'nın yeni yapısına yönelik, "Özellikle ucu iktidara uzanan, kirli ilişkileri işaret eden MİT tırları, İzmir Liman ve 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları gibi kamuoyuna mal olmuş önemli ve büyük dosyaların tam bir tarafsızlık içerisinde devam edip etmeyeceği bu kurulun sorumluluğu  altındadır. Bu dosyalara her türlü etkiyi ortadan kaldırmak gerekir" uyarısı yaptı.

İktidara yakın Yargıda Birlik Platformu'nun son seçimde 10 asıl üyelikten 8'ini kazanması üzerine basında yer alan "Yargı da AKP'ye bağlandı" şeklindeki yorum ve kaygıları değerlendiren Tezcan şu mesajları verdi:

İktidar talimat vereceği yargı istiyor
Bizim başından beri sürece yaklaşımımız; yargının siyasetin etkisinde olmadığı bir hukuk düzeni yaratılmasıdır. Çok net biçimde biz bağımsız bir yargı istiyoruz ve bunun güvencesi de hakim ve savcıların özlük işlerine bakan HSYK'nın iktidarın veya bir başka güç odağının kontrolünde olmamasıdır. Hükümet ise başından bu yana, kendi emri altında yöneteceği ve talimat vereceği bir yargı istiyor.

Toplumun beklentisi, kaygıları giderecek bir duruş
Nitekim, 'istediğimiz sonucu alamazsak gayri meşru sayarız' sözü bunun en çarpıcı örneğidir. Şu anda seçilen HSKY üyelerinden tüm toplumun beklentisi oluşan bu kaygıları giderecek bir duruş göstermeleridir.  Özellikle iktidarın istediği kararları çıkarabilmek veya soruşturmaları engelleyebilmek için yapılacak sürgün, tayin, terfi, değişiklik ve mahkeme dizayn etme sürecinin bir parçası olmamaları gerekiyor.

Büyük dosyalar kurulun sorumluluğunda
Bundan sonraki süreçte, özellikle MİT tırları, İzmir liman, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları gibi ucu iktidara uzanan,  kirli ilişkileri işaret eden ve kamuoyuna mal olmuş önemli ve büyük dosyaların tam bir tarafsızlık içerisinde devam edip etmeyeceği, sonuçlanıp sonuçlanmayacağı bu kurulun sorumluluğu altındadır. Bu dosyalara her türlü etkiyi ortadan kaldırmak gerekir."

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 13 Ekim 2014 16:29

Bağlantılı Konular