"Tweetlerimde sağduyu çağrısı var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisine yönelik sözlerine tepki gösterirken, "Sayın Başbakan'ın dile getirdiği tweet mesajlarımda şiddet değil, sağduyu ve duyarlılık çağrıları vardır. Sayın Davutoğlu profesör olmuş ama maalesef okuduğunu anlamıyor." ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarına karşılık bir değerlendirme yapan Tanrıkulu, Türkiye sınırının bitişiğindeki Kobani'de IŞİD terörü bir katliama hazırlanırken "seyircilik politikası" güden Davutoğlu'nun, içerideki çatışmalardaki sorumluluğunu da örtmeye çalıştığını kaydetti. "Sayın Başbakan Kobani için sağduyu ve duyarlılık çağrısı yaptığımız için bizi hedef haline getirmeye çalışmaktadır." diyen Tanrıkulu, Davutoğlu'nun açıklamasındaki, "CHP Genel Başkan Yardımcısı tweet yolluyor, Gezi'yle bir tutup halkı sokağa çağırıyor. Kılıçdaroğlu Genel Başkan Yardımcısı'na sormalıdır; o tweeti neden attı? Halkı sokağa neden çağırdı?" sözlerini hatırlattı.

Tweet mesajlarını da paylaşan Tanrıkulu şöyle devam etti:

"Twitter hesabımdan paylaştığım mesajlar ortadadır. Söz konusu mesajlarım, Gezi'de yaratılan vicdani ortaklığın, Kobani'deki muhtemel katliamlara karşı gösterilmesi çağrısıdır. Çağrılarımızda, gösterilerin demokratik çerçevenin dışına taşmaması gerektiğini ısrarla vurguladık ve bu çağrımızı yineliyoruz. Ancak bizim esas muhatabımız, toplumun taleplerini karşılaması gereken AKP hükümetidir. Başından beri söylediğimiz gibi, Kürt meselesi sadece Türkiye'nin değil, tüm bölgenin meselesidir. Kobani'ye seyirci kalıp içeride çözümden bahsedilemeyeceği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede Sayın Davutoğlu, Kobani için yaptığımız duyarlılık çağrılarını hedef alacağına, söz konusu insani, vicdani duyarlılığı bizzat kendisi göstermeli ve kamuoyunu yanıltıcı davranışlardan uzak durmalıdır."

Sezgin Tanrıkulu'nun Kobani'yle ilgili attığı twitler şöyle:

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"5-kobene için en doğru tutum her oetamda bu süreç bakımından herkesin sağduyulu olmasıdır."

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"4-Atatürk heykellerine yönelik saldırılar tek merkezlidir ve ortak vicdanın engellenmesini hedefllemektedir.Yapanlar teşhir edilmeli"

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"3- IŞİD'e ve AKP politikalarına tepkiler şiddet içermemeli, kişilerin can ve malına zarar veren provokatörler teşhir edilmelidir."

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"2.IŞİD'e yapılan desteklerden, bugün gösterilen hoşgörüden vazgeçilmeli. AKP IŞİD'e karşı içeride ve dışarıda etkin bir mücadele vermelidir."

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"1- Kobanê meselesi insani-vicdani olarak bir halkın onur mücadelesidir. IŞİD küresel bir cihat ve vahşet örgütüdür."

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"CHP Istanbul Örgütü KOBANE ile dayanışma için yarın Saat 18:00′de Tünel'den Galatasaray'a yürüyecek#GezideYaratilanVicdan #KobaneDireniyor"

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 7 Eki
"Erdoğan;utanacağına,nerdeyse müjdeler gibi "Kobane düştü düşüyor" demiş.#KobaneDireniyor#GezideYaratilanVicdan"

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 6 Eki
"IŞİD'e destek, ateşle oynamaktır. Rojavaya sırtını çevirip Türkiye Kürtlerine yüzünü dönemezsin.İkisi aynıdır çünkü.#Gezideyaratilanvicdan"

Sezgin Tanrıkulu @MSTanrikulu · 6 Eki
"#GezideYaratilanVicdan ile #Kobane duyarlılığını ortaklaştıralım. #KobaneDireniyor"

    Perşembe, 09 Ekim 2014 15:18

Bağlantılı Konular